Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kuyruk sokumu ağrısının birbirinden farklı belirtisi ve nedeni bulunmaktadır. Fakat hamile olmayan kişilerde, kuyruk sokumu ağrısının yaşanmasının çok daha farklı sebepleri olabilmektedir. Bu sebeple de yaşanan bu ağrı ile hamilelik arasında doğrudan bir ilişki bulunmamaktadır.

Hamilelik döneminin en yaygın problemlerinden biri olan kuyruk sokumu ağrısı, genellikle ilk 4. veya 6. ayda kendini göstermeye başlamaktadır. Ayrıca bebeğin büyümesi ve doğumun yaklaşması ile birlikte bebeğin baskı yapmaya başlaması ile birlikte anne adaylarının kuyruk sokumunda bir ağrının yaşanması oldukça normaldir.

Hamilelik döneminde kuyruk sokumu ağrısının yaşanması, doktorlar tarafından normal karşılanmaktadır. Bu sürecin normal ağrılarından biri olması sebebi ile de hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının yaşanmasının normal doğuma bir engeli bulunmamaktadır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, bu ağrının kaynağıdır. Kuyruk sokumunda bir çatlak, tümör veya fıtık gibi bir durumun söz konusu olması durumunda doktorlar tarafından yapılan tetkikler ve muayeneler doğrultusunda doğumun gidişatına karar verilmektedir.

Hamilelikte yaşanan kuyruk sokumu ağrısı için bir doktora gidilmiş ise, öncelikli olarak doktor tarafından uygun görülen tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, doktor onayından geçmesi şartı ile birtakım önerilerin de dikkate alınması durumunda bu ağrının hafifletilmesi mümkündür.

Uzun süre oturmak zorunda kalan anne adayları için, ortası delikli olan simit şeklindeki yastıkların üzerine oturmaları önerilmektedir. Özellikle bu ağrıların yaşandığı dönemlerde topuklu ayakkabıdan uzaklaşmak, ortopedik ayakkabılar kullanmak, lifli beslenmek ve bol su tüketmek de bu ağrıların geçmesi için oldukça etkilidir.

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı

Bebeğin büyümesi ve başının artık baskı yapmaya başlaması ile birlikte anne adaylarında kuyruk sokumu ağrısı meydana gelmektedir. Blokai, iğne ve ağrı kesiciler tedavi kullanılan yöntemlerdendir.

makaleyi incele