Gebelikte Kum Dökme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte böbrek taşı için uygulanan tedavi yöntemleri belirtilerin şiddetine, taşın yapısına ve hamilelik haftasına göre belirlenmektedir. Ağrı ve bulantı gibi belirtilerin ortadan kaldırılması için başvurulan ilk yöntem ilaç tedavisidir. Belirtilerin devam etmesi halinde ise lazer tedavisi ya da belirtilerin doğum sonrasına ertelenmesi için üreteral stent kullanılmaktadır. Ancak tüm yöntemlerin hedefi böbrek taşının idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmasıdır.

Hamilelikte böbrek taşının tedavi edilmemesi halinde böbrekler iltihaplanabilmekte ve bu durum düşük ile sonuçlanabilmektedir. Ayrıca böbrek taşının neden olduğu ağrılar rahim kasılmaların başlamasına yol açabilmektedir. Rahim kasılmalarının sonucunda da erken doğum yapılabilmektedir.

Hamilelikte kum dökmenin farklı nedenleri bulunmaktadır. Kum dökmeye neden olan faktörlerden en önemlisi yetersiz su tüketimidir. Ancak alınan kalsiyum miktarının aşırı olması ve idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle de karşılaşılan bir durumdur.

Hamilelikte böbrek taşı ağrısı için ilk olarak tıbbi yöntemlere başvurulmalıdır. Ağrıların giderilmesi için genellikle ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Ancak detaylı bilgi almak için doktora başvurulması gerekmektedir.

Gebelikte Kum Dökme ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kum Dökme

Sistin, fosfat ve oksalat gibi birtakım kristallerin idrarda çözünememesiyle katı şekilde idrarda kalmasına kum dökme adı verilmektedir. İlaç tedavisi, üreteral stent ve lazer gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele