Gebelikte Kese Bozukluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bozulmuş gebelik kesesinin düzelmesi durumu çok çok nadir bir şekilde mümkün olabilir. Normal şartlar altında gebelik kesesinin bozulması durumu, gebeliğin sağlıksız olduğunu ve sonlandırılması gerektiğini işaret etmekte olan bir hal niteliğindedir.

Hamilelikte kesenin küçük olması halinde anne adayının genellikle iki hafta aradan sonra yeniden bir kontrole gelmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda embriyonun görülememesi durumuna bağlı olarak gebelik yanlış teşhis altında sonlandırılmaktadır. Bu sebeple detaylı bir tarama çalışması yapılmalı ve bebeğin kalp atışları, uzuvlarının normal olup olmadığı gibi olgular değerlendirmeye alınmalıdır.

Tüp bebek uygulamasında kesenin küçük olması, normal gebelikte kesenin küçük olması olgusuyla aynı niteliktedir. Bu durumda anne adayının folik asit takviyesi ile desteklenmesi ya da hücre üretimini arttırıcı nitelikte gıdalar ile beslenmesinin sağlanması gereklidir.

Gebelikte Kese Bozukluğu ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kese Bozukluğu

Gebelik kesesinin ultrason görüntülemesi esnasında düzgün sınır yapısına sahip olmaması kese bozukluğu olarak adlandırılır. Progesteron, ilaç ve folik asit takviyesi gibi tedavi yöntemleri vardır.

makaleyi incele