Gebelikte Karın Sertleşmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebeliğin ilk gününden itibaren bebek büyüdükçe rahimde büyümeye devam eder. Rahim büyüdükçe mide ve karın bölgeleri sertleşir, sıkışır ve gerilir. Bu yüzden gebelikte karın sertleşmesinin nedenlerin başında bu gelir. Aynı zamanda, kabızlık, sağlıksız beslenme, çok fazla yemek, kilo artışı, plasenta ayrılması ve yuvarlak bağ ağrısı da neden olur.

Hamilelikte karın sertleşmesini bazı anne adaylar hamileliğin 3. döneminde hissederken, bazı anne adayları hamileliğin 2. döneminde hisseder. Çünkü bu durum annenin fizyolojik yapısı, bebek sayısı, bebeğin gelişim hızı, yaşanan problemler gibi birçok etkene bağlıdır. Ayrıca genellikle bu durum her anne adayında meydana gelse de bazılarında hiç hissedilmediğinden endişelenmeye gerek yoktur.

Doğum zamanı yaklaştıkça karın bölgesinde sertleşmeler artabilir ancak bu genelde ağrısız seyreder ve her hangi bir sancı hissi oluşturmaz. Bu yüzden karın sertleşmesi doğum belirtisi olarak kabul edilmediğinden Braxton-Hicks kasılmaları yani sahte kasılmalar olarak görülür. Ancak hamileliğin 36. haftasından sonra örneğin 37 haftalık gebelikte karın sertleşmesi ile birlikte beraberinde doğum belirtileri gelişirse, bu doğum zamanının geldiğinin bir işaretidir.

Gebelikte Karın Sertleşmesi ile İlgili Makeleler

Gebelikte Karın Sertleşmesi

Hamilelikte karın sertleşmesi, hamilelikte anne adayının yaşadığı fizyolojik değişimlerden kaynaklanan yaygın görülen normal bir durumdur. Tedavi ilaç, antibiyotik ve cerrahi müdahale ile yapılabilir.

makaleyi incele