Gebelikte Kanama ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yumurtlama döneminde kanama genellikle lekelenme veya damla şeklinde meydana gelir. Bu tür kanama ve lekelenme yaklaşık 2-3 gün hafif şekilde oluşur. Bununla birlikte yumurtlama döneminde kanamanın veya lekelenmenin olması hamile kalmayı engellemez

Gebelikte rahim içi kanama, hamilelik hormonlarının serviksi ve vajinayı hassas hale getirir. Bu nedenle servikal polipler veya erozyonlardan dolayı ve ağır fiziksel egzersizlerden sonra hafif lekelenme tarzında oluşabilir. Ayrıca gebelikte orgazmdan sonra kanama döllenen yumurta implant olduktan sonra hafif şeklinde oluşur.

Boş gebelik rahim içinde gerçekleşirken, normal hamilelikte olduğu gibi Beta-HCG hormonları yükselir. Boş gebelikte çoğu durumda hiçbir şekilde kanama görülmez. Fakat bir süre sonra anne adayında hafif akıntı şeklinde veya lekelenme şeklinde belirtiler görülebilir.

Hamileliğin ilk 12 haftasında kanamalar meydana gelebilir. Bu dönemlerde görülen kanamalar pek çok durumun habercisi olabileceğinden uzman kontrolünde olmakta fayda vardır. Ayrıca hamileliğin 6 ila 8 haftaları arasında yumurtalıklar tarafından salgılanan progesteron hormonunun bebeğe devredilmesi anında bir devir teslim kanaması oluşur. Bu durum çoğunlukla ağrısız ve hafif şekilde kanamaya neden olur.

Gebelik kesesi etrafında görülen kanamalar genellikle subkoryonik hematom olarak görülür. Bu durum gebelik kesesi ile rahim duvarı arasında oluşan bu problemden kaynaklı olan kan birikmesi şeklinde adlandırılır. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden uzmana başvurarak gerekli bilgiler verilmelidir.

Kimyasal gebelikte Beta HCG hormonların değeri hiçbir şekilde 1000'in üzerine çıkmaz. Bazı durumlarda hiçbir belirti görülmeyen bu hamilelikte rahimde gebelik kesesi de oluşmaz. 48 saatte bir bakılan Beta HCG hormonların değerleri takibinde değerlerde bir değişiklik görülmez. Bununla birlikte kimyasal gebelikte kanama olmazsa bazı kadınlar hamile olduklarının farkına varmadan erken düşük yapabilirler. Semptomları olanlar ise, adet döngüsü mide krampları ve pozitif bir hamilelik sonucu aldıktan sonra ilerleyen günlerde kanama oluşabilir.

Dış gebelikte genellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülen kanama ile beraberinde şiddetli karın ağrısına neden olur. Ultrason ve diğer laboratuvar testleriyle tanısı konularak, genellikle cerrahi müdahale ile tedavi edilerek kanamalar önlenebilir. Ayrıca pelviste yaşanmadığında takdirde ağır vajinal kanama nadir görülür. Ancak fallop tüpleri yırtıldığında, bayılma, sersemlik ve şokun takip ettiği karın içerisinde ağır kanamaya neden olabilir.

Gebelikte Kanama ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kanama

Hamilelikte kanama, hamileliğin her döneminde farklı renklerde ve miktarlarda meydana gelebilirken, tüm anne adaylarını korkutan ve beklenmedik bir durumdur. Tedavide ilaç tedavisi, evde istirahat, erken doğum gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

makaleyi incele