Gebelikte Kabızlık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik sırasında çeşitli nedenlerden kabızlık şikayeti meydana gelebilmekte ve süreç içerisinde bu problem bazen artış gösterebilmektedir. Kabızlık sorunu genellikle hamileliğin 5 ile 6. aylarında başladığı ve doğum gerçekleştikten sonraki 2-3 hafta kadar daha devam ettiği görülebilmektedir. 

Bu anlamda kesin bir şekilde ifade etmek mümkün olmamakla beraber hamileliğin ilk haftalarında kabızlığın genelde görülmediği, son aylarında ise artış gösterdiğini söylemek mümkün olabilmektedir. 

Hamilelikte kabızlık, anne adayının tuvalet ihtiyacını giderebilmek adına ıkınmasını gerektirebilmektedir. Ikınmanın bebeğin sağlığı üzerinde bilinen olumsuz bir etkisi yoktur. Aynı şekilde düşüğe sebep olduğu da bildirilmemiştir. Ancak hamileliğin ilerleyen süreçlerinde özellikle son aylarında fazla ıkınmanın erken doğum riski oluşturabileceğini düşünen uzmanlar bulunmaktadır.

Hamilelik süresince hamilelik kaynaklı olarak vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler, rahmin büyümesi gibi etkenler hamilelik sırasında kabızlığa neden olabilmektedir. Anne adaylarının büyük bir çoğunluğu hamilelikleri sırasında bu sorunu yaşamaktadırlar. Ancak her kabızlık sorunu hamilelik belirtisi değildir.

Kabızlık genel anlamda tehlikeli bir sağlık sorunu değildir. Basit önlemlerle kendi kendine geçebilen bir problemdir. Ancak her sağlık sorunu gibi tedavi edilmediğinde ya da vücut uygulanan tedaviye yanıt vermediğinde daha büyük sorunlara yol açabileceğinden bazen tehlike de yaratabilmektedir.

Gebelikte Kabızlık ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kabızlık

Kabızlık diğer ismiyle konstipasyon, bireylerin bağırsak hareketlerinde zorlanma veya normale kıyasla daha az hareket olması durumudur. Tedavide ilaç tedavisi, fitil, laksatif, müshil ve lavman uygulanabilir.

makaleyi incele