Gebelikte Göğüs Ucu Yaraları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs ucu yaraları enfeksiyon kaynaklı değilse anne adayının bebeğini emzirmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır ancak emzirme süreci ağrılı ve acılı geçebilir. Bu yüzden kesinlikle tedavi edilmesi gereklidir. Göğüs ucu yaraları enfeksiyon kaynaklı ise enfeksiyonun kaynağı tespit edilmeli ve ardından tedavi edilmelidir. Aksi takdirde enfeksiyon bebeğe geçebilir. Enfeksiyon var ise bu süre zarfında bebeğin emzirilmemesi istenebilir.

Göğüs ucu yaraları hamilelerin çoğunda karşılaşılan bir problemdir. Bebeğin doğru emzirme pozisyonunda tutulmaması, bebeğin meme ucunu tam kavramaması ve meme ucu bakımının doğru bir şekilde yapılmaması sonucunda bu problem ile karşılaşılabilir. Bu durumlara ek olarak mantar enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklar da göğüs ucu yaralarına neden olabilir. Uzman doktor muayenesinin ardından enfeksiyon durumu görülür ise uygun tedavi yapılmaktadır.

Gebelikte Göğüs Ucu Yaraları ile İlgili Makeleler

Gebelikte Göğüs Ucu Yaraları

Doğumun ardından emzirmeye yeni başlayan annelerin göğüs uçlarında yaralar oluşabilir. Tedavide göğüs ucu pedi, merhem, ilaç tedavisi ve doğru emzirme pozisyonları gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele