Gebelikte Gelişim Geriliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte gelişme geriliği yaşayanlar için en önemli konu, bu problemin tedavi edilip edilemeyeceğidir. Fakat yapılan çalışmalar ve tıp dünyasındaki gelişmelere rağmen, fetal gelişim geriliği hakkında kesinleşmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hamilelik dönemine göre farklı tedaviler uygulanmasına karşın, bu tedavilerin kesinliği söz konusu değildir. Bu sebeple de anne adaylarının, hamilelik dönemlerini sağlıklı geçirmeleri ve bu probleme neden olabilecek unsurları hayatlarından çıkarmaları son derece önemlidir.

Gelişim geriliği, eğer anne karnında iken fark edilmiş ise öncelikle bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesi sağlanmaktadır. Doğumdan sonra bebekteki gelişim geriliğinin derecesi ve çeşidi belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemlerine başlanabilmektedir.

Bu kapsamda kesin bir tedavi yöntemi olmadığı için, uygulanacak olan tedaviler bebeğin durumuna göre özelleştirilmelidir. Örneğin; bebekte konuşma güçlüğü gibi bir problem söz konusu ise, uygulanacak olan tedavi, bebeğin dil gelişimine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Bu şekilde yapılan özelleştirilmiş tedaviler ile birlikte bebekteki gelişim geriliği tedavi edilebilmektedir.

Gebelikte Gelişim Geriliği ile İlgili Makeleler

Gebelikte Gelişim Geriliği

Fetal gelişme geriliği olarak da bilinen gelişim geriliği, hamilelik döneminde karşılaşılabilen olumsuz bir durumdur. Tedavi erken doğum, indüksiyon, fetal iyilik değerleri, amniyon sıvısı ve acil doğum ile yapılabilir.

makaleyi incele