Ganglion kisti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ganglion kistleri kendiliğinden, iğne ile ya da dışarıdan darbe ile patlayabilir. Bu durumlarda hastaların ağrısında geçici bir iyileşme görülebilir. Ancak kist patladıktan sonra gerekli önlemler alınmaz ve doktora danışılmaz ise kistin tekrar görülme hatta iltihaplanma durumu gerçekleşebilir. Bu nedenle hastalar dikkatli olmalıdır.

Ganglion kistleri genellikle ağrısız olan tedavi gerektirmeyen kistlerdir. Çeşitli destek materyalleri ile eklemlerin hareketleri kısıtlanarak kistin büyümesi engellenmeye çalışılabilir. Bu sayede kistin kendiliğinden iyileşmesine yardımcı olunabilir. Ganglion kistleri iyi huyludur. Çoğu zaman tedavi bile gerektirmeden kendiliğinden iyileşebilir.

Ganglion kistleri genellikle ağrıya neden olmayan yapılardır. Bu sayede bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilirler. Ancak bazı kistler boyutundan bağımsız olarak bulunduğu bölgedeki sinir yapılarına baskı yaparak hastada şiddetli ağrıya neden olabilir. Bazı kistlerde büyüyerek boyutlarından dolayı ağrıya neden olabilir. Bu durumlarda hastalara aspirasyon ya da ameliyat tedavisi önerilmektedir.

Ganglion kisti ile İlgili Makeleler

Ganglion Kisti

Ganglion kisti hastalığı, bir eklem veya tendon üzerinde oluşan küçük bir sıvı kesesi hastalığı olup cerrahi yöntem ve ağrı kesici yöntemler kullanılabilir.

makaleyi incele