Frengi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sifiliz cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Hasta bireyle ilişkiye girilmesi sonucu vajinal, oral, anal yolla bulaşabilmektedir.

Hasta bireyden yapılan transfüzyon (kan nakli), hasta bireyle öpüşme yoluyla nadir görülmekle beraber bulaşabilmektedir.

Frengi testi hastalığın tarama, tanı ve tedavi takibinde kullanılmaktadır. 

Gebelerde doğumdan önce tarama amaçlı yapılmalıdır.

Sifiliz taşıyan birisiyle korunmasız cinsel girildiğinde test yaptırılmalıdır.

Sifilizde görülen belirtiler varsa test yaptırılmalıdır.

Sifiliz tanısı aldıktan sonra antibiyotik dozu yeterliliğini kontrol etmek ve enfeksiyonun iyileştiğini  göstermek için kullanılır.

Frengi testi kan örneğinden yapılır. Alınan kan örneğinden spesifik ve spesifik olmayan iki çeşit test yapılabilmektedir. Spesifik olmayan test taramalarda kullanılmaktadır.

Eğer nörosfiliz olabileceği düşünülüyorsa omurilik sıvısı alınarak frengi testi yapılabilir.

Başvurulan hastanede doktor frengiden şüphelendiğinde kan tahlili isteyecektir. Alınan kan örneği laboratuvarda  incelenerek tanı konulur.

Frengi tedavisine yönelik alınan penisilin alındığında  jarıshch-herxheimer reaksiyonu olabilmektedir. ateş, titreme, baş ağrısı, döküntü, mide bulantısı ya da eklem ve kas ağrısı gibi belirtiler görülmektedir.

Frengi hastasının hamile olması anne ve bebek için risk taşımaktadır. Anne düşük ve ölü doğum yapabilmektedir. Alınan tedavi bebeğe zarar verebilir. Hastalık doğum sırasında bebeğe bulaşabilir.

Ciltte deri lezyonları bulunmuyorsa prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girmenin sakıncası yoktur. Ancak ciltte lezyon olduğunda bulaşabileceğinden sağlıklı bireylere taşınması engellemek için uzman tarafından cinsel ilişki yasaklanmaktadır.

Frengi ile İlgili Makeleler

Frengi

Frengi, genellikle cinsel ilişki ile bulaşan, cinsel organlarda oluşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Erken tanı konulduğunda antibiyotikler ile tedavi edilebilmektedir.

makaleyi incele