Fibromiyalji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fibromiyalji bir ekartasyon tanısıdır. Ekartasyon tanısı, hastadaki belirtilere sebep olacak başka bir hastalığın teşhis edilememesiyle bu taninın konduğu anlamına gelir. Fibromiyalji bir romatolojik sistem hastalığıdır, dahiliye veya romatoloji polikliniğinde teşhisi daha kolaydır.

Türkiye’ de pek çok fibromiyalji hastasının yanlış bölümlere başvurduğu ve yanlış ya da eksik tanı aldığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Fibromiyalji teşhisinden önce belirtilerin farklı hastalıklardan kaynaklanmadığını göstermek için kan tahlili, serum akut faz protein değerleri (bu değerler iltihaplarda artar ancak fibromiyalji iltihaplı bir hastalık değildir), kas ağrısının kaynağı olabilecek D vitamini ve magnezyum eksiklikleri, hormon testleri yapılmaktadır.

Karın ağrısı şikayeti belirtilerden biri olabileceği gibi, fibromiyalji yaşamadan sıkça karın ağrısı ve pelvik (kasık bölgesinde) ağrı çekenlerde ileride fibromiyalji görülme ihtimali artmıştır.

Fibromiyalji hastaları ağrıya, sağlıklı bireylerden daha duyarlıdır. Bu sebeple fibromiyalji ile birlikte migren görülme sıklığı, sağlıklı insanlardaki migren sıklığından fazladır. Ancak bu durum, fibromiyalji kaynaklı bir migren olduğunu göstermez. Ağrıya duyarlılık varsa, kişi pek çok ağrıyı birlikte deneyimleyebilir.

Miyalji kasların, fibromiyalji kas ve bağ dokularının ağrısıdır.

Fibromiyalji yumuşak doku romatizması, myalji kas romatizması isimleriyle bilinmektedir.

Miyalji iltihabi, fibromiyalji iltihapsız seyreden ağrıdır.

Fibromiyalji yirmi elli yaş arasında, miyalji yetmiş yaşından sonra daha sıktır. Her ikisi de kadınlarda daha sıktır.

Fibromiyaliide hassasiyet görülen on sekiz noktadan bazıları sırtta yer alır. Fibromiyaljide yaygın sırt ağrıları sık görülen belirtilerindendir.

Fibromiyalji belirtileri gösteren hastalar hastanelerin dahiliye ve romatoloji polikliniklerine muayene olmalıdırlar. Fibromiyalji tanısı alan hastaların doktorlarının önerdiği ilaçları uygun şekilde kullanmaları önemlidir. Bunun dışında stresten uzak durmak, kas güçlendirici egzersizler, fizik tedavi, anksiyete ve depresyon varsa bunların tedavisi ağrıların azalmasında etkili olmaktadır.

Fibromiyalji ağrısının kastan değil sinir sisteminden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ağrı duyusunu taşıyan sinir iletim yollarındaki ileticilerde değişiklikler ve beyinde ağrı duyusunun algılandığı bölgelerde kanlanma azalması bulunmuştur. Bu nedenle ağrının psikolojik kökenli olduğu söylenemez. Ancak psikolojinin hissedilen ağrı şiddeti üzerinde rolü vardır. Duygusal stres, anksiyete ve depresyon durumlarında ağrının arttığı gözlenir, bu sebeple psikolojik durumun iyileştirilmesinin fibromiyalji tedavisinde yeri vardır.

Fibromiyalji ile İlgili Makeleler

Fibromiyalji

Fibromiyalji, kas ve çevresindeki dokuların ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk ile karakterize kas iskelet sistemi hastalığıdır ve tedavisinde tıbbi ilaçlar gibi bitkisel tedavi de kullanılabilir.

makaleyi incele