Faranjit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bakteriyel farenjitin en sık nedeni olan streptokok grubu bakteriler tedavi edilmezse kalp romatizması gelişimine, böbrek tutulumlarına neden olabilir. Ayrıca boğaz ağrısı ve tahrişi nedeni ile iştahta bir azalma ve buna bağlı olarak zayıflama ve halsizlik de dolaylı olarak meydana gelebilir.

Eğer viral kaynaklı bir farenjitse 10 güne kadar kendiliğinden geçer ve destek tedavi yeterlidir. Bakteriyel farenjitler antibiyotik kullanımına bağlı olarak değişir ve tedavi edilmeyen farenjit kronik bir hal alabilmektedir. 10 günü geçmesine rağmen faranjit belirtileri geçmezse mutlaka doktora gitmek gerekir.

Faranjit bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta olan kişinin hapşırması ve öksürmesi sonucu havaya karışan mikropartiküller, hasta olmayan kişinin vücuduna girerek hastalık kapmasına neden olabilir. Özellikle viral farenjit kapalı ortamlarda havalandırmanın yeteriz olduğu okul, askeri ortamlar gibi yerlerde daha kolay bulaş gösterir. Bu yüzden faranjit olan kişi hapşırık ve öksürük durumlarında mutlaka bir mendil kullanarak ağzını kapatmalı ve ellerini bol bol yıkamalıdır. Hasta olan bir kişi ile temas halinde olmak, aynı ortamı paylaşmak hastalık kapma riskini arttırır.

Boğaz kısmındaki lenf nodlarının (bezlerinin) tutulumuna bağlı olarak kulağa giden östaki borusunun tıkanmasıyla kulakları da tutabilmektedir. Bu nedenle doktor, faranjit belirtilerini incelerken burun ve boğazın yanı sıra kulakları da enfeksiyon belirtileri yönünden muayene eder.

Öksürük bir reflekstir. Boğazda yabancı bir madde kaçması ya da boğazın tahriş olması halinde öksürük meydana gelir. Farenjit hastalığı yapısı gereği öksürük reseptörlerinin bulunduğu bölgededir ve gerek boğazın tahriş edici unsurları gerekse boğazda meydana gelen eksuda (iltihabi sıvı) ile öksürmeye neden olur.

Farenjit inflamatuar bir hastalıktır ve bakteriyel ağırlıklı faranjitler ateş yapmaktadır. Viral faranjitte ateş genelde gözükmez. Ateş sadece boğaz enfeksiyonunda (faranjit) değil, enfeksiyon oluşturan hastalıkların çoğunda ortaya çıkan bir belirtidir.

Ağız kokusu bademciklerin iltihaplanmasında sık görülür ve normal faranjitte sık karşılaşılan bir durum değildir. Ağız hijyenini iyi bir şekilde sağlamak ağız kokusunu önlediği gibi, faranjite bağlı oluşan belirtilerin hafiflemesine de yardımcı olabilir.

Faranjit ile İlgili Makeleler

Faranjit

Boğaz iltihabı şeklinde bilinen farenjit hastalığı, yutağın enfeksiyon kapmasıdır. Virüs kaynaklıysa kendi kendine geçmesi, bakteri kaynaklıysa antibiyotik kullanılması gerekebilir.

makaleyi incele