Fallot tetralojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fallot tetralojisi olan bebek emzirme sırasında daha yavaş yavaş ve sık sık beslenilmelidir. Normal emzirme sırasında bebekler oksijensiz kalıp morardığı için emzirmeyi bırakır ve beslenmede geri kalır. Bu nedenle bu bebekler gelişim olarak geri kalırlar.


Fallot tetralojisinin esas tedavisi cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi ile kalp problemleri düzeltilir. Açık olan şant (VSD) cerrahi olarak kapatılır. Tedavi edilmediği zaman bebeklerde ve çocuklarda gelişim geriliği ve kilo alamama görülür. Enfeksiyon geçirme hikayesi varsa bu kalp içi yerleşime yani endokardite sebep olabilir. Daha ilerleyen dönemlerde Fallot tetralojisi erken yaşta sakatlıklara ve hatta ölüme bile sebep olabilir.

Fallot tetralojisinin bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler nefes darlığı, nefes kesilmesi, egzersizle yorgunluk, özellikle el ve ayak uçları, ağız kenarlarında görülen morarma ilk belirtilerdir. Bu morarmadan dolayı bu hastalığa mavi bebek sendromu da denir. Bebeklerde emme sırasında morarma ve emmeyi bırakma gözlenir.

Fallot tetralojisi ile İlgili Makeleler

Fallot Tetralojisi

Fallot Tetralojisi, kalbin yapısında bulunan bozukluklardan oluşan ve nadir görülen bir hastalık olup tek tedavi yöntemi cerrahi operasyon tedavisidir.

makaleyi incele