Escherichia coli ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hayvandan insana

Bakteriler enfekte hayvanların dışkısıyla atılmaktadır. EHEC haftalarca çevrede hayatta kalabilmektedir. Çok bulaşıcı olmakta ve bulaşması için az miktarda mikrop bile yeterli olmaktadır. Sığır ve diğer geviş getiren hayvanların kürkleri dışkı ile kontamine olabilmektedir. Hayvanlara dokunup severken, bakteriler ellerinize ve oradan ağzınıza girebilmektedir.

Gıda

Ayrıca çiğ veya yetersiz ısıtılmış yiyeceklerle insanlara bulaşabilir.

EHEC ile daha sık kontamine olan gıdalar:

  • Çiğ süt ve çiğ süt ürünleri
  • Kıyma gibi çiğ veya az pişmiş et ürünleri (örn. Hamburger) 
  • Döllenme veya kontamine su yoluyla patojenlerle kontamine olmuş sebzeler Kirlenmiş
  • Meyvelerden pastörize edilmemiş meyve suları
  • Filiz yetiştiriciliği için kullanılan tohumlar
  • Kontamine gıda patojeninin kontamine el veya mutfak gereçleri yoluyla doğrudan veya dolaylı olarak aktarıldığı tüm yemekler.

Kişiden kişiye

EHEC ile enfekte insanlar patojenleri dışkılarıyla salgılamaktadırlar. Bir kişiden kişiye enfeksiyon smear enfeksiyonu ile mümkün olmaktadır. 

Kontamine nesneler hakkında

Kötü el hijyeni durumunda bakteriler dokunulan nesnelere yapışabilmekte ve oradan dolaylı olarak yayılabilmektedir.

Kirli su

Dışkı ile kontamine olmuş suda yıkanırken patojenler insan sindirim sistemine de girebilmektedir. Yüzme havuzlarında herhangi bir tehlike bulunmamaktadır. Bunun nedeni EHEC klor tarafından güvenli bir şekilde öldürülmesidir.


Smear enfeksiyonu patojenlerin (hastalık yapan) dolaylı bir yolla bulaşmasıdır. Tükürük, idrar veya dışkı gibi bulaşıcı vücut salgıları ile kirlenmiş bir nesneye temasıyla gerçekleşmektedir. Terim bazen ‘temas enfeksiyonu’ terimiyle eşanlamlı olarak kullanılmaktadır. Smear enfeksiyonu dolaylı bir temas enfeksiyonudur.

Escherichia coli ile İlgili Makeleler

Escherichia Coli

Escherichia coli, insanda hastalık oluşturan bir rahatsızlıktır. Escherichia coli hastalığı, semptomlara yönelik tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

makaleyi incele