Epilepsi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, epilepsi doğru bir şekilde tedavi edildiği sürece hastayı ölüme götürmez. Önemli olan asıl nokta hastanın nöbet geçirirken hava yollarının tıkanmaması ve düşerken sert darbelere maruz kalmamasına dikkat edilmesidir. Hasta epilepsi nöbeti geçirdiği esnada hava yolları tıkanır ya da düşme sonucu ağır yaralanır ve müdahale edilmezse ölüm riski ortaya çıkar.

Epilepsi hastalarının hastalığa bağlı olarak ölüm riski yoktur. Epilepsi hastaları da başka bir hastalığı olmadığı sürece diğer normal insanlar kadar yaşar. Epilepsi yüzünden erken ölüm gibi bir durum söz konusu değildir.

Kısmen, epilepsi hastalığı çevresel ve kişisel faktörlerden etkilendiği gibi gen faktörlerinden de etkilenir. Bazı genler epilepsi hastalığına karşı daha hassastır ve bu genlerin kişide olması kişinin epilepsi hastası olma riskini arttırabilir. Hem anne hem babada epilepsi varsa bu durumda risk daha yüksek olacaktır.

Epilepsi hastasının durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Kalıcı bir organik hasar (beyin hasarı, sinir hasarı, transmitter bozukluğu) olmadığı zaman epilepsi düzenli ilaç kullanımı ve cerrahi müdahale ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Evet alabilir. Epilepsi hastaları 1. grup sürücü belgesi alabilir. Ambulans ve resmi araçları kullanamazlar. Epileptik kişiler belli periyotlarla kontrol edilir ve ehliyet süresi ona göre tekrardan düzenlenir.

Epilepsi nöbetleri kan şekerinden ve açlıktan son derece fazla etkilenir. Oruç tutarken kan şekeri düşeceği için bazı riskler söz konusu olabilir. Epilepsi hastası kişilerin oruç tutmadan önce mutlaka hekimleriyle görüşmesi gerekir.

Sakin olunmalı, hasta geniş bir alana yatırılmalı, hava alması sağlanmalı, çevresinde kendisine zarar verebilecek eşyalar kaldırılmalıdır. Epilepsi nöbeti bir süreçtir ve tamamlanması gereklidir. Bu sırada nöbet geçiren kişi sarsılmamalı, soğan,sarımsak veya kolonya koklatılmamalıdır. Kişiye kesinlikle yapay solunum ve kalp masajı uygulanmamalıdır. Sakince kişinin kendine gelmesi beklenmelidir.

Epilepsi ile İlgili Makeleler

Epilepsi

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi, bulaşıcı olmayan bir nörolojik hastalıktır. Nöbetlere neden olan epilepsinin tedavisinde anti-epileptik ilaçlar kullanılır.

makaleyi incele