Endometriozis ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çikolata kistleri uygun tedavilerle tedavi edilebilir. Bunlar medikal (ilaçlar ile) ve cerrahi tedavilerdir. İlaç tedavileri ile kistler geriler ancak kesin bir tedavi yöntemi değildir. İlaç bırakıldığında tekrar endometriyozis vakaları büyüyebilir, farklı yerlerde görülebilir. Cerrahi tedavi sonrası bu risk daha azdır ancak yine de cerrahi tedaviler sonrasında da yeni endometriyozis vakaları görülebilir. Cerrahi tedaviler iki türlüdür: İlkinde sadece endometriyozis odakları alınır, ikincisinde hem bütün rahim hem de yumurtalıklar birlikte alınır.

Çikolata kisti patlarsa genelde çok önemli bir bulgusu olmaz ve çok zararlı değildir. Ancak nadiren olduğu gibi patladığı zaman üzerine bir enfeksiyon etkeni ya da kanama olursa daha ağır sonuçlara yol açabilir.

Çikolata kisti kadınlarda hamile kalma şansını düşürür. Nadiren yumurtalıkların ikisini birden tutar. Yumurtalıkların fonksiyonlarını bozabilir. Yumurtaların rezervini azaltarak hamile kalma şansını düşürür.

Çikolata kistinde bazı kişilerde kilo alımı görülebilir. Bu karında oluşan şişkinlik, organ yapışıklıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Çikolata kisti özellikle pelvik bölgede ağrı yapar. Bazı olgularda görülen tek belirti bu olabilir.

Çikolata kistinde adet dönemi dışında anormal kanamalar yaşanabilir. Bazı durumlarda ise rektumdan kanama ve kanlı dışkı gözlenebilir.

Çikolata kisti genellikle adet dönemlerinin daha ağrılı geçmesine ve daha şiddetli kanamalara yol açar. Ancak adenomyozis denilen çikolata kistinin rahim kaslarının içerisine yerleştiği durumda uzun, şiddetli adet dönemleri görülebilir. Bazen de hiçbir şikayete neden olmaz.

Endometriozis ile İlgili Makeleler

Endometriozis

Rahimde yer alan endometrium dokusunun vücudun başka bir bölgesinde bulunmasıyla ortaya çıkan Endometriozis (Çikolata kisti) hastalığının ilaç ve cerrahi tedavileri vardır.

makaleyi incele