Emziren Annelerde Grip ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Emziren anne gribi, esas olarak bebeğine temas etmesi veya virüs damlacıklarının aktarması sonucu bulaştırabilir. Ancak grip anne sütünden bebeğe geçmez. Anne sütünde, annenin geçirdiği enfeksiyonlara karşı antikorlar bulunur ve bu antikorlar, bebeği enfeksiyonlara karşı korur.

Emziren anne, uzman kontrolü altında antiviral olarak grip ilacı kullanabilir. Ancak emzirme sürecinde kaçınılması gereken ilk şey sedasyona neden olabilecek bilinçsizce ilaç kullanımıdır. Bu tür ilaçlar anne sütü aracılığıyla bebeği de etkileyebilir.

Çoğu anne, kolaylıkla yayılan bir hastalık olduğundan ve anneden bebeğe bulaşabildiğinden dolayı, emzirirken grip olmaktan korkar. Ancak emziren anne grip geçiriyorsa, bebeğiyle yakın temasta bulunması durumunda maske kullanmalı ve yarım saatte bir değiştirmelidir. Ayrıca anne nefesini bebeğinin yüzünden uzak tutmalı, öpmemeli ve yüzüne doğru hapşırıp öksürmemelidir. Aksi takdirde bebeğine grip bulaştırabilir.

Emziren Annelerde Grip ile İlgili Makeleler

Emziren Annelerde Grip

Grip, influenza virüslerinin burun, boğaz ve bazı durumlarda akciğerleri enfekte etmesi sonucu oluşan, bulaşıcı ve akut üst solunum yolu sorunudur. İlaç takviyesi, beslenme düzeni, sıvı alımı gibi tedaviler uygulanabilmektedir.

makaleyi incele