El ayak hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Virüs çok bulaşıcıdır ve birden fazla bulaş yolu vardır:

  • El ayak ağız hastalığına neden olan virüs; enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi ile havaya yayılır. Aynı ortamda bulunan kişinin bu havayı solumasıyla virüs bu kişiye geçer. 
  • Hasta kişiyle öpüşme, sarılma, ortak yeme içme eşyalarının kullanılması ile bulaşır.
  • Virüs, hasta kişinin dışkısında da bulunduğu için bebeğin bezinideğiştirdikten sonra elleri yıkamadan ağız, burun veya gözlere dokunulması ile hastalık bulaşır.
  • Aynı şekilde virüs ile enfekte olmuş yüzeylere (masa, kapı kolu vs.) dokunduktan sonra ağız, burun ve gözlerle temas edilmesi hastalık bulaşmasına neden olur.

Sık görülen bir durum olmasa da el ayak ağız hastalığı iki kez görülebilir. Vücut, hastalığa neden ollan virüsün serotipine karşı antikor oluşturur. Kişi, aynı virüsün farklı bir serotipi ile karşılaşır ise daha önce hastalığı geçirmiş olsa bile tekrar enfekte olabilir.

Virüsün kuluçka süresi 3-6 gündür yani vücuda girdikten sonra 3-6 gün içinde ilk semptomlar görülür. Ateş yükselmesi hastalığın ilk semptomudur. Ateş başladıktan birkaç gün sonra boğaz ağrısı ortaya çıkar. Takip eden bir veya iki gün içinde de ellerde ve ayaklarda lekelenmeler başlar. Tüm bu semptomlar  7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşir.

Sıklıkla çocuklukta görülen bir hastalık da olsa yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkin biri hastalığı ilk kez geçiriyor olabilir veya çocukken geçirdiği halde ikinci kez geçiriyor olabilir.

Kaşıntıyı gidermek ve oradaki inflamsyonu azaltmak için antihistaminik merhemler veya kortikosteroid kremler kullanılabilir. 

İlaç önerileri bilgilendirme için yapılmaktadır. Doktorunuza sormadan kullanılması önerilmez.

Hastalığın ilk belirtisi çoğu zaman ateş yüksekliğidir. Daha sonra boğaz ağrısı başlar. Birkaç gün sonra ellerde ve ayaklarda kırmızı küçük lekerler ile ağız içinde ağrılı kızarıklıklar meydana gelir.

Sık görülen bir durum olmasa da el ayak ağız hastalığı iki kez görülebilir. Vücut, hastalığa neden olan virüsün serotipine karşı antikor oluşturur. Kişi, aynı virüsün farklı bir serotipi ile karşılaşır ise daha önce hastalığı geçirmiş olsa bile tekrar enfekte olabilir.

El ayak ağız hastalığı oldukça bulaşıcıdır. Öksürme, hapşırma, yakın temasta bulunma, ortak eşyaların kullanılması ve tuvaletlerden bulaşabilmektedir. Daha çok yaz aylarında bulaşır. Havuzlar, şezlonglar, ortak havlu kullanımı da bulaş yollarından bazılarıdır.

El ayak hastalığı ile İlgili Makeleler

El Ayak Hastalığı

El ayak hastalığı, ellerde ve ayaklarda kırmızı lekeler oluşan bulaşıcı bir hastalık olup, genellikle 7-10 gün içinde kendi kendine geçer ve belirtiler için bazı ilaçlar kullanılabilir.

makaleyi incele