Egzama ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, egzamanın hiçbir türü, seboreik dermatit dahil, bulaşıcı değildir. Kimseden size ya da sizden kimseye geçmez.

Aslında çabuk geçiren bir yol yoktur. Egzamaya sebep olan faktörden uzaklaşmadan geçmesi pek mümkün değildir. Kaşıntıyı ve kızaklığı geçirmek için kortizonlu kremler kullanılabilir fakat burada önemli husus mutlaka doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekliliğidir.    

Egzama bir alerjik reaksiyon olduğu için genelde bünyeseldir ve tamamen geçmesi zordur. Bez kullanan çocuklarda oluşan ‘diaper dermatit’ dediğimiz bez dermatiti veya atopik dermatit büyümeyle kendiliğinden geçebilir ama yetişkinlikten sonra tablo genelde oturur.

Semptomatik tedavi ile hastanın şikayetleri geçici olarak ortadan kaldırılır ve ikincil enfeksiyonlar oluşmasının önüne geçilir. Şikayetler tedaviyle geçtikten sonra alevlenme süresi kişiye bağlı olmakla beraber zaman içinde tekrarlar.

Egzama normalde saçlı deride olmaz. Dolayısıyla saç dökmez. Saç döken tek egzama tipi seboreik dermatittir (yağlı egzama).

Egzama genel olarak başka vücut bölgelerine yayılma eğiliminde değildir. Egzamaya sebep olan faktörün temas ettiği ya da etkilediği bölgede sınırlı kalır fakat maruziyetin devam etmesi halinde kaşıntılı lezyonlar birleşme ve daha fazla yer kaplama eğiliminde olur. Egzamaya sebep olan faktör, kullanılan temizlik ve banyo ürünleri, çamaşır suları, ev tekstili ürünleri, giysiler gibi yaygın vücut bölgelerine temas eden bir nitelikteyse egzama da yaygın olarak ortaya çıkar.

Halk arasında temre denen cilt belirtisi aslında çoğunlukla egzamadır. Fakat temre bilimsel değil halk arasında kullanılan bir kelime olduğundan tam olarak karşılığı ortaya konmamıştır, bu konuda net bir şey söylemek pek mümkün değildir ama genel anlamda aynıdır diyebiliriz.

Egzama, bağışıklık sisteminin nadiren bilinen, genelde tam olarak bilinmeyen/ortaya konamayan bir sebepten uyarılması sonucu cilt reaksiyonuna yol açmasıyla oluşur, yani alerjik kökenli bir cilt rahatsızlığıdır. Bulaşıcı ve ilerleyici değildir.

Egzama ile İlgili Makeleler

Egzama

Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabartı gibi semptomlara yol açan biri deri hastalığıdır. Egzama oluşumuna neden olan sebebin çözümüne yönelik uygulanan tedaviler egzama için kesin çözümdür.

makaleyi incele