Ebola ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ebola virüsü, hayvan kaynaklı yayılan bir virüstür. Meyve yarasaları, şempanzeler, goriller, maymunlar, orman antilopları gibi hayvaların kanına, vücut sıvılarına, organlarına ya da ciltten temas ile bulaşmaktadır. Daha sonra insandan insana da virüs ciltte bulunan çatlaklardan, yaralardan virüs girerek yayılmaktadır. Vücut sıvılarından bulaştığı için anneden bebeğe hastalık geçebilir. Solunum, yiyecek ya da su yoluyla hastalık bulaşmaz.

Ebola virüsü vücuda girince bağışıklık sistemine ve organlara zarar vermeye başlar. Başta grip benzeri belirtilere sebep olurken ilerledikçe daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelere girip hızlı bir şekilde bu hücreleri öldürür. Bu sebeple vücudun çeşitli yerlerinde kanamalar görülmeye başlar. Kontrol edilemeyen bu kanamalar, çoklu organ yetmezlikleri hastayı ölüme götürür.Hastalığın ölümcül olma sebebi bağışıklık sistemini çökertmesi ve virüse karşı savaşamamasını sağlamasıdır.

Ebola virüsü Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sudan’da ilk olarak 1976 senesinde görülmüştür. Hastalık daha sonra buradan diğer Afrika ülkelerine de yayılmıştır.  O zamandan beri ara ara Afrika ülkelerinde salgınlara sebep olmuştur. 1976 senesinde birbirini takip eden iki salgın hastalığa dikkat çekmiştir.

Ebola hastalığı ilk olarak Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde salgınlara sebep olmuştur. Hastalık ismini Ebola nehri yakınlarında bir köyde salgın çıktığı için almıştır. Daha sonra hastalık diğer Afrika ülkelerinde de görülmeye başlamıştır. Virüs ara ara bu ülkelerde salgınlara sebep olmuştur.

Ebola ile İlgili Makeleler

Ebola

Ebola, hayvanlardan insanlara daha sonra insandan insana bulaşabilen virüs kökenli bir hastalıktır. Kesin bir tedavi olmamakla beraber DSÖ hastalık için iki aşı geliştirmiştir.

makaleyi incele