evim.com

Düz Taban ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Düztaban ayak, ayağın düztabanlık türüne uzman bir doktor aracılığıyla yapılan medikal desteklemelerle (ortopedik tabanlık, ortopedik ayakkabı vs.) veya cerrahi operasyonlarla tedavi edilerek düzelir.

Düztaban ayak, ayağın düztabanlık türüne uzman bir doktor aracılığıyla yapılan medikal desteklemelerle (ortopedik tabanlık, ortopedik ayakkabı vs.) veya cerrahi operasyonlarla tedavi edilerek düzelir.

Düztaban hastalığı farklı türlere sahiptir. Kişinin hastalığının türüne bağlı olarak tamamen düzelme sağlanabilir. Bunun için öncelikle düztaban olup olmadığınızın uzaman bir doktor tarafından tespit edilmesi ve bu tespitin sonucunda belirlenen tedavi metotlarının uygulanması gerekmektedir. Sonrasında ise uygun tedaviyle düztabanlığın tamamen geçmesi sağlanabilir.

Düztabanlık derecesinin ölçümü günümüz teknolojisi ile ölçülmektedir. Bir yürüyüş bandı sistemine bağlı olan bu ölçümde, ayak altına sürülen özel bir sıvının hazırlanan mekanizmada yürüyüş yapılırken bıraktığı için ekrana yansıtılması ve gerekli derecelerin alınmasıyla sağlanır.

Düztaban kişilerde içe veya dışa basarak yürüme söz konusudur. Bununla birlikte düztabanlığın derecesine bağlı olarak dizlerin birbirine çarpması da olası bir durumdur. Bu sebeple düztaban kişiler, hastalıklarının türüne göre yürüme bozuklukları yaşayabilirler. Ağrılı, dizlerde uyuşukluk hissine sebebiyet veren, ayak üstüne basamamaya neden olan bir sağlık problemidir.

Düztaban olup olmadığınızı anlayabilmek için evde kendiniz basit bir uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulamada ayaklarınızı ıslatıp hazırlamış olduğunuz kuru bir zemine basmanız yeterli olacaktır. İzini gözlemlediğinizde tam bir ayak şekli görüyorsanız, düztaban olma ihtimaliniz yüksektir.

Düztabanlık kişide hızlı yorulma, spor yapma yetisinde gerileme gibi sonuçlara yol açar. Futbol, oynayan kişinin aktif bir şekilde tempolu koşmasını yani temposunu kaybetmeden uzunca bir süre boyunca hareket etmesini gerektiren bir spor türüdür. Eğer kişinin düztabanlık durumu ciddiyet gösteriyorsa ve bu gibi fonksiyonlarını kısıtlıyorsa futbol oynayamaz. Bu sebeple futbol oynama ya da oynayamama durumu tamamen kişinin bu fonksiyonlarına bağlıdır.

Düz Taban ile İlgili Makeleler

Düztaban Hastalığı Nedir?

Yürümede zorluğa sebep olan düztaban hastalığı ayak kemerinin olmamasından kaynaklanır.

makaleyi incele

Düztaban Hastalığı Tedavisi

Tedavide hastalığın türü, hastanın durumu gibi sebeplerden dolayı tedavi, kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

makaleyi incele