Dudak Bağı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dudak bağı her insanda bulunan normal dokulardır. Dudak bağının normalden uzun veya kısa olması durumunda ise çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde üst dudak bağı yırtılması ise var olan dudak bağının darbe veya ağız içi hareketleri sonucu hasar görerek yırtılması durumudur. Hasar gören üst dudak bağı ortalama bir hafta içerisinde kendini onarmaktadır. Onarma sürecinde bebekte ağlama ve huysuzluk gibi tepkilerin oluşması normaldir. 1 haftanın sonunda iyileşme görülmez ise tıbbi tedavi gereklidir.

Dudak bağının şiddet dereceleri vardır. Bebeğin doğumu ile kendini gösteren dudak bağı, bebeğin beslenmesini ve dolayısıyla gelişimini etkiliyorsa zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Üst dudak bağı ameliyatı veya dudak bağı kesilmesi olarak adlandırılan operasyon birkaç dakika içerisinde tamamlanan bir cerrahi girişim olduğu için korkulması gereken bir durum bulunmamaktadır. Dudak bağının şiddeti yüksek değil ise cerrahi müdahale için 10 yaşına kadar beklenmesi önerilmektedir.

Lazer tedavisi, her geçen gün kullanımı artan tıbbi ve teknolojik bir tekniktir. Dudak bağı tedavisinde lazer kullanımının artması ile klasik cerrahi işlemlere başvurma oranı azalmıştır. Lazer ile dudak bağı alma işlemi kısa sürede tamamlanmaktadır. İşlem sırasında kesi uygulanmadığı için iyileşme süresi kısa ve konforludur. Tedavi sonucunda alınan başarı oranı ise tıpkı klasik cerrahi işlemlerde olduğu gibi yüksektir.

Normalden daha büyük ve kalın olan dudak bağı, ön dişler arasında açıklık oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum ise estetik problemlere yol açmaktadır. Üst dudak bağı ameliyatının ardından sorunlu kısım kesilerek alınmakta ve ardından ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Ortodontik tedavide dişlerin birleştirilmesi ve boşlukların doldurulması amaçlanmaktadır.

Dudak bağı normalden çok daha kalın ve büyük olduğunda risk oluşturmaktadır. Gelişim sürecinde doğrudan etki eden bu problem, ağız ve diş yapısında estetik kaygılara da neden olmaktadır. Çocukluk çağında göz ardı edilen dudak bağı problemleri, çocukta konuşma problemlerinin oluşmasına da yol açabilir.

Dudak bağı, genetik aktarım sonucu oluştuğu için tıbbi yönden önlenmesi şimdilik mümkün değildir. Gebelik öncesi yapılan genetik testler sonucunda down sendromu gibi çok daha ciddi durumlar üzerine incelemeler yapılmaktadır. Dudak bağı ise ailelerin endişelenmelerini gerektirmeyen ve cerrahi müdahale ile kısa sürede çözümlenebilen bir durumdur.

Dudak bağı emzirmeye engel bir durum değildir ancak emzirme sırasında alınan verimi azaltmaktadır. Yenidoğan bebek bu süreçte ihtiyaç duyduğu anne sütünü alırken zorlanabilir ve doyuma ulaşamayabilir.

Dudak Bağı ile İlgili Makeleler

Dudak Bağı

Üst dudağın arka kısmında yer alan doku parçası frenulum olarak adlandırılmaktadır ve bebeklik döneminde beslenme sorunlarına yol açabilir. Cerrahi operasyon ve lazer tedavisiyle kontrol altına alınabilir.

makaleyi incele