Down sendromu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Down sendromlu çocukların ortalama yaşam süresi 55 yıldır. Bununla birlikte bazıları yeterli destek ve bakım ile 70 ila 80 yaşlarına ulaşabilmektedir. Hafıza kaybı ve kişilik değişiklikleri gibi Alzheimer benzeri bunama belirtileri genç yaştan itibaren gelişebilir. Kardiyak anormalliler (kalp sağlığı sorunları) genellikle ilaç veya cerrahi ile tedavi edilebilmektedir. Down sendromlu çocuklarda kalp hastalığı ve lösemi önde gelen ölüm nedenleridir.

Diğer çocuklar gibi rutin aşılama programı çerçevesinde tüm aşıları yapılmalıdır. Sağlıklı bebeklerin aşı takvimi  nasıl planlanıp uygulanıyorsa down sendromlular için aynı uygulama geçerlidir. Aksatılmamalıdır.

Down sendromlu tüm kadınların üçte ikisi doğurgan ve kendi çocukları olabilir. Trizomi 21 sahip bir kadının ve sağlıklı, genetik kusuru bulunmayan bir erkeğin Down sendromlu bir çocuk üretme şansı yüzde 50'dir. Trizomi 21'li erkekler fertildirler.

Down sendromu ile İlgili Makeleler

Down Sendromu

Down sendromu bir kromozom bozukluğu olup, bu hastalığın tıbbi bir tedavisi bulunmamaktadır ve bireylere yaşamlarını kolaylaştırmak için destek sunulmaktadır.

makaleyi incele