Doğum Sonrası Ağrılar ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Doğumdan sonra karın ağrısı, çoğunlukla rahmin gerileme ve toparlanmasından kaynaklı, hamilelik öncesi eski haline geri dönme sürecinde kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca doğum sonrası vücuttaki değişimlerden dolayı meydana gelen kabızlık ve ishal gibi sorunlarda karın ağrısına veya krampa neden olabilir.

Vajinal doğum sonrası ağrılar, genellikle 8-10 gün içinde kendiliğinden geçer. Normal doğumdan sonra karın ağrısı, 1-2 hafta boyunca özellikle de emzirme döneminde daha yoğun oluşur ve genellikle 6 hafta sonra kendiliğinden kaybolur.

Sezeryan doğum sonrası ağrılar, kişiden kişiye değişse de yaklaşık 4-6 hafta arasında geçer. Sezaryen doğumdan sonra iyileşme sürecinde,ağrı, acı, yorgunluk ve rahatsızlık hissetmek olası bir durumdur. Bu süre zarfında anne, ağır kaldırmama, dengeli beslenme ve yeterli sıvı alımı gibi birtakım faktörlere dikkat etmelidir.

Normal veya sezaryen doğumlarda ağrıyı önlemek için kullanılan epidural anestezi, omurilikte bulunan ve buradan çıkan sinirleri saran zarın dış tarafından iğne aracılığıyla lokal anestezik ilaçlar verilmesiyle yapılır.  Bu sayede ağrı duyusu engellenirken, zar iğne ile delindiğinden dolayı omurilikteki sıvı dışarı akabilir ve sonucunda epidural doğumdan sonra sırt ağrısı ve baş ağrısı görülebilir. Dolayısıyla epidural doğum sonrası ağrılar, zar kendi kendini onarana kadar sürerken, zamanla kendiliğinden geçer.

Doğum Sonrası Ağrılar ile İlgili Makeleler

Doğum Sonrası Ağrı

Doğum sonrası hem doğumun zorlu süreci hem de bebeğin rahimden ayrılmasıyla, birtakım doğum sonrası ağrılar görülebilir. Ağrılar genelde dinlenme, masaj, sıcak veya soğuk kompleks uygulama veya hafif egzersizle geçebilir.

makaleyi incele