Dismenore ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Adet sancısını kesmek için ilaçsız yöntemler, ilaçlı yöntemler ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. İlaçsız yöntemler olarak; sıcak uygulama, masaj, şekerli su içmek, rahatlatıcı bitki çayları tüketmek, egzersiz yapmak sayılabilir.

İlaçlı yöntem olarak; ağrı kesiciler, kas gevşeticiler kullanılabilir. Cerrahi de daha çok sekonder dismenorenin altta yatan sebeplerini tedavi için kullanılabilir.

Hamileliğin ilk aylarında vücudun değişen hormonlara verdiği cevap olarak karın ağrısı görülebilir. Bazen de yerleşme ağrıları da olabilir. Fakat bu çok şiddetli olursa ve beraberinde kanama eşlik ederse bekletilmeden bir kadın doğum doktoruna görülmesi gerekir.

Adet sancısı ve doğum sancısı mekanizma olarak aynıdır. İkisinde de uterin kasılmalara bağlı oluşur. Adet sancısı doğum sancısından daha hafiftir ve ağrı şiddeti giderek atmazken doğumda ağrı şiddeti giderek artar.

Adet sancısının evlenince geçebileceği fikri toplumda yaygın olarak dile getirilen bir durumdur fakat bu yanlış bir düşüncedir. Adet sancısı evlilikle geçmez, yaş ilerledikçe primer dismenore azalırken bazı kadınlarda sekonder dismenoreye bağlı olarak artabilir.

Primer ve sekonder dismenorede adet sancılarının başlangıç süreleri farklıdır. Genel olarak primer dismenorede adet sancısı adetle veya adetten bir iki gün önce başlar ve adetin başlangıcından itibaren 2-3 gün sürer. Sekonder dismenorede adet sancısı daha erken başlar ve daha geç biter.

Her kadının adet süreci farklı geçer. Kimi daha rahat geçirirken kimi daha zor atlatır. Her kadında adette ağrılı krampların görünme zorunluluğu yoktur.

Genellikle hormonal değişikler, stres faktörü, depresif ruh hali tüm vücutta olumsuz sonuç oluşturduğu gibi adet ağrılarını da arttırır. Bazende genital bölgede oluşan enfeksiyon, yumurtalıklardaki kist gibi durumlarda adet sancısının çok olmasına neden olur.

Dismenore ile İlgili Makeleler

Dismenore

Adet görme sırasında var olan şiddetli adet ağrılarına, dismenore yani yaygın adıyla adet sancısı denirken tedavisi için ilaçlı yada ilaçsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

makaleyi incele