Disleksi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Disleksi, beyindeki okuma bölgesinde görülen bir sıkıntıdan kaynaklanabilir. Anne karnındayken beyin gelişimi sırasında anomaliler oluşabilir. Bu durum sonucunda disleksi ortaya çıkar. Doğum sonrası yaşanan bir beyin travması da sebep olacaktır.

Başta çocuğun hastalığı hakkında yeterli bilgi edinilmelidir. Eksik olduğu noktalarda sabırlı olarak gelişimine yardımcı olunmalıdır. Başarılı ve meraklı olduğu noktalı bulup desteklenmeli ve her başarısında tebrik edilmelidir. Sevgi ve destek koşulsuz verilmelidir.

Disleksi, genellikle okula başladıktan sonra ebeveyn ya da öğretmeni tarafından fark edilir. Aslında iyi takip edildiğinde 6 yaşına kadar fark edilebilir. Ancak teşhis edilmediyse, okuldaki uyum sorunuyla kolayca anlaşılır. Okul zamanlarında fark edilmezse, yetişkinlikte anlaşılması zor olacaktır.

Disleksi hastasının eksiklerini tamamlayabilmek, özel eğitimlerle mümkün  olacaktır. Okuma bozukluğunu düzeltmek için seveceği düşünülen bir kitap alınır. Sesli okutularak hata yaptığı yaptığı yerler tekrar okutulur. Doğru şekilde tekrarlaması istenir. Her gün düzenli yapılırsa okuma eğitiminde ilerleme kaydedilecektir.

Zorluk yaşadığı alanlar ve eksik olduğu konular tespit edilir. Uzman kişiler tarafından bireysel bir eğitim programı hazırlanır. Bu program sırasında mutlaka öğretmeni, ailesi ve çevresi tarafından desteklenmelidir. Gerekirse psikolojik destek verilmelidir.

Disleksi için farklı birkaç test uygulanmaktadır. Bunların topluca değerlendirmesiyle bir karara varılır. Tüm bunların bir çocuk psikiyatrist tarafından yapılmalıdır. Devlet hastaneleri ya da özel sağlık kurumlarında bu testler uygulanmaktadır. Aynı zamanda özel eğitim merkezlerinde de test uygulanabilir.

Disleksi de farklı becerileri ölçen testler vardır:

  • Ses bilgisel (fonolojik) farkındalık testleri: Çocuğun sesleri bölmesi ve kelimeleri birleştirmesi istenir.
  • Çözümleme testleri: Çocuğun gerçek ve anlamsız sözcükleri yüksek sesle söylemesi istenir.
  • Akıcı okuma ve okuduğunu anlama testleri: Ne kadar doğru ve akıcı okuduğunu görmek için bir metin okutulur.
  • Hızlı isimlendirme (nesneleri) testleri: Üzerinde nesneler çizili kartlar verilir ve çocuktan isimlerini söylemesi istenir.

Disleksi ile İlgili Makeleler

Disleksi

Öğrenme bozukluğu olarak da bilinen Disleksi, konuşma, dinleme, yazma gibi eylemlerde zorluk yaşatan bir rahatsızlıktır. Hastanın hayatı boyunca onunla beraber yaşayacağı bir hastalık olduğu için kişiye özel eğitimler verilmelidir.

makaleyi incele