Diş kırılması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dişin kırık miktarı fazlaysa, kökü de içine alıyorsa, kanal tedavisi ve dolgu ile düzelemeyecek düzeyde ise dişin çekimi yapılır. Lokal anestezi altında diş çekilir.

Dişin kırılma miktarına ve kırık hattına göre çekimin de zorluğu değişir. Uzman bir diş hekimi ile lokal anestezi altında diş çekilir. Zorluk derecesi pek yüksek değildir.

Kırık tedavisi için öncelikli işlem doğru tanı koymaktır. Gerekli klinik ve radyorafik muayene sonucunda kırık hattı ve büyüklüğü tespit edilir. Diş sinirini de içine alan bir kırık mevcutsa kanal tedavisi yapılır. Onun dışındaki küçük kırıklarda dolgu işlemi uygundur.

Ön dişler için genellikle estetik dolgular tercih edilir. Kırık hattı büyükse ve dişin sinirini de içine alıyorsa öncelikle kanal tedavisi yapılıp, ardından estetik dolgu yapılır.

Travma ile oluşan kırıklar aniden gelişen bir durum olduğu için önlemek mümkün değildir. Fakat travma dışındaki kırıkları önlemek için ilk yapılması gereken iyi bir oral hijyene sahip olmaktır. Dişin yapısını zedeleyecek aşırı kuvvetlerden kaçınmak, varsa bruksimi (geceleri diş sıkma) tedavi etmek diş kırılmalarını önlemede faydalı olur.

Diş anatomisine uygun formlarda kesilir, ölçüsü alınır ve biyoyumlu bir metaryel ile kaplanır. Çoğu zaman dişin kanalına post (kanala ince metal bir parça yerleştirilmesi) uygulaması yapıldıktan sonra kaplama yapılır.

Diş kırılması ile İlgili Makeleler

Diş Kırılması

Diş kırılması; dişe uygulanan kuvvet gibi faktörler sonucu ortaya çıkan bir durum olup, tedavisi; kırığın durumu, sinirlere yakınlığı gibi faktörlere göre yapılır.

makaleyi incele