Dış Gebelik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dış gebelikten şüphe edilen durumlarda Beta-Hcg izlemi yapılır. Normal sağlıklı bir gebelikte Beta-Hcg düzeyi 2 kata kadar artar. Beta-Hcgnin 2 gün izlemde %66 dan az artması ektopik gebelik tanısı koydurur.

Dış gebelikte uygulanan k farklı ameliyat yöntemi vardır bunlar: Salpenjektomi yani tüplerin çıkarılması  ve salpingostomi yani tüplerin açılmasıdır. Salpenjektomi  rüptür durumunda, aktif kanama varlığında, tekrarlayan dış gebelik vakalarında, sterilizasyon varlığında yapılmamaktadır. Salpingostomi ise kanama olmaması, fetüsün 5 cm den küçük olması, rüptüre olmamış veya minimal rüptüre olmuş vakalarda, yerleşim yerinin uygunluğu ve hastanın gebelik istemi durumlarında yapılır.

Normal popülasyonda da görülebilmektedir fakat bazı risk faktörleri kişinin dış gebelik geçirme ihtimalini arttırır bunlar: Önceden geçilirmiş bir dış gebelik, tubal cerrahi geçirilmesi, tüp bağlatma yöntemi, yardımcı üreme teknikleri, tüplerde patolojik durum varlığı, geçirilmiş pelvik inflamatuar hastalıktır.

Dış gebelikte fetüsün genişleyebilen bir organda (genellikle karın içine) olması bebeğin gelişimini pek kısıtlamaz ve normal bebeklerden daha düşük ağırlıklı olarak büyümeye devam eder. Doğan vakalar mevcuttur fakat ektopik gebeliğin sonlandırılmaması anne hayatını büyük tehlikeye atar.

Kan testinde Beta-Hcg ve serum progesteron seviyelerine bakılmaktadır. Şüphe edilen durumlarda iki gün arayla Beta-Hcg izlemi yapılır %66 dan daha az yükselme ektopik gebelik göstergesidir. Serum progesteron seviyesinin  25 ve 5 arasında olması gebelikle alakalı patoloji varlığında oluşur 5ten düşük olması fetüsün canlı olmamasını gösterir.

Yerleştiği yere göre zamanlama değişse bile gebeliğin ilerleyen zamanlarında tüp rüptürleri görülme ihtimali artığından anne hayatı tehlikeye girmesi oranı  zamanla artmaktadır.

Eğer gebelik sonlanmışsa ve yapı rahim boşluğuna düşebilecek durumdaysa görülebilir. Rahim ağzına ve vajen dokusuna yerleşmiş gebeliklerde gebeliğin sonlanma durumunda görülme ihtimali daha fazladır.

Dış Gebelik ile İlgili Makeleler

Dış Gebelik

Dış gebelik, zigotun rahim yerine over, tuba uterina, serviks ve daha farklı bölgelere yerleşmesidir. Tedavide cerrahi ve medikal (ilaç) tedavi yöntemler kullanılır.

makaleyi incele