Diş eti çekilmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti çekilmesi toplumun her kesiminde ve hemen hemen her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Doğru bir teşhis konulduktan sonra yapılacak en iyi yöntem, iyi bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Evde hazırlanan kürler, kullanılan bazı bitkisel ilaçlar diş eti çekilmesine ve iltihaplanmaya tam tersi etki yapabilir. Hasta bir doktora danışmadan asla kendi başına tedavi yöntemlerine girişmemelidir.

Doğru ve devamlı yapılan bir oral hijyenle, erken diş eti çekilmesinin önüne geçmek mümkündür. Diş taşı temizliği yaptırmak da diş çekilmesinin önüne geçmek için önemli bir adımdır. Sigara kullananların sigarayı bırakması gerekmektedir.

Eğer diş eti çekilmesi ileri düzeydeyse ve duruma enfeksiyon da eşlik ediyorsa, sızı şeklinde bir ağrı görülebilir. Soğuk ve sıcak besinlerde hassasiyet başlar. Diş eti çekilmesinde diş köküne doğru bir açılma olduğu için hassasiyet oluşabilir. Bu yüzden çiğneme ya da diş fırçalama esnasında hassasiyete bağlı olarak ağrı da oluşabilir.

Diş eti çekilmesi tek başına görülen bir hastalık değildir. Ağız kuruluğu ve buna bağlı olarak diş eti çekilmesi ve ağız kokusu genelde birlikte görülen durumlardır. Diş etlerinde çekilmeye ve plağa bağlı olarak oluşan iltihaplanma durumu, ağızda kötü koku ve kötü tada sebep olur.

Diş eti çekilmesi çok ileri düzeyde değilse dolgu yapılması mümkündür. Fakat hastanın artan diş eti çekilmesini göz ardı etmemesi, bu durum oral hijyeni bozduğu için çürük artışına da sebep olduğunu unutmamalıdır.

Diş eti kanaması diş eti çekilmesinde en önemli belirti olarak karşımıza çıkar. Başlarda fırçalarken ortaya çıkan kanama, zamanla yemek yerken hatta dille dişe baskı yapıldığında bile görülebilir. Aynı zamanda diş etlerinin kök tarafına çekilmiş olup, dişin ağız içinde görünen kısmının artması da büyük bir bulgudur.

İmplant uygulaması için diş etleri ve alttaki kemik yapısının, uygun ve sağlıklı olması gerekir. Yetersiz kemik yapısı ve çekilmiş, iltihaplı durumlar implant yapımına engeldir. Öncelikle diş etlerinin sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.

Diş eti çekilmesi ile İlgili Makeleler

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, sağlıklı diş eti dokusunun çeşitli nedenlerle dişin çıkış yönünün tersine doğru çekilmesidir ve erken müdahale edilmezse cerrahi işlem gerektirebilir. 

makaleyi incele