Dikkat eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu çocuklara karşı sabırlı davranmalı, her zaman destekleyici olunmalıdır. Çocuğun çok iyi takip edilmesi, sorumluluk verirken birden fazla yerine tek tek görevler  verilmeli ve iyice anlaması için tekrar edilmelidir. İletişim kurarken göz teması olmalı, anlaşılır kelimelerle açıkça ve daha kısa cümlelerle ifade edilmelidir. Bu çocuklar için dikkat sağlamak oldukça zor olduğundan calışma masaları mümkün olduğunca sade olmalı, fazla eşya barındırmamalıdır. Aile çocuğun bilerek yapmadığının farkında olmalı çocuğa karşı   davranışlarında bunu göz önünde bulundurmalıdır. Çocukta belirtiler fark edildiğinde bir çocuk psikiyatristine başvurulmalıdır.

Kişi sağlıklı beslenerek, düzenli bir uyku uyuyarak, spor veya egzersizler yaparak kendini daha zinde tutabilir. Bir işe başlanacağı zaman sadece o işle ilgilenmeli, dikkati bozacak etkenler kaldırmalıdır. Eğer zihni meşgul eden başka düşünce ve duygular varsa giderilmeye çalışılmalıdır. Mesela ders çalışılacağı zaman telefon, televizyon veya oyun aletleri ortadan kaldırılmalı, dikkati bozacak nesneler çalışılacak ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Sessiz bir ortamda çalışma yapılmalıdır.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu şikayetleri her zaman ve her ortamda görülebilir  böyle bir durumda psikiyatriste başvurulmalı verilen tedavi kapsamında hareket edilmelidir. Belli bir dönemde dikkat dağınıklığından şikayet ediliyorsa, altta yatan bir hastalık, vitamin eksikliği, yanlış beslenme varsa giderilebilir. Sağlıklı beslenme ile birlikte spor ve egzersizler, düzenli bir uyku önerilebilir. Bunlar kişiyi zinde tutar ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Kişiyi strese sokan ve kaygı oluşturan durumlar varsa bunlar da dikkat dağınıklığı oluşturacağından çözümlenmeye çalışılmalıdır.

Dikkat eksikliği ile İlgili Makeleler

Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dikkati toplamada güçlük, aşırı hareketlilik, davranışları kontrol etmede güçlük ile belirti gösteren çocuklukta başlayan psikiyatrik bir bozukluktur. Tedavide farmakoterapi, psikoterapi, davranış terapisi ve alternatif tedaviler uygulanabilir.

makaleyi incele