Deri Altı İmplant ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Deri altı implant fiyatları, ilgili sağlık kuruluşunun ve uzman hekimin fiyat politikasına bağlı olarak değişiklik gösterilmektedir. İmplant türü, işlem boyutu, deri altı implant öncesi ve sonrası yapılacak ek işlemler fiyatı etkileyen diğer faktörler arasındadır. Deri altı implantı fiyatları hakkında net bilgilere ulaşmak için ilgili sağlık kuruluşundan randevu alınarak tedavi sürecinin planlanması gereklidir.

Deri altı implantı takıldığı halde şayet kadın hamile kalırsa (%1 ihtimal) doğum kusurlarına neden olmaz.  Yapılan çalışmalarda implantların doğum kusurlarına neden olmayacağı ve bir kadın implant kullanırken hamile kalırsa veya zaten hamile iken yanlışlıkla implantlar takılırsa fetüse zarar vermeyeceği belirlenmiştir.

Deri altı implanları doğum yaptıktan emzirme süreci olup olmamasına göre takılma süresi değişebilir. Emzirme süreci olan hastalarda 6. haftadan sonra implant yerleştirilebilir. Yerleştirildikten sonraki haftada ilişki sürecinde bariyer bir koruma yöntemi önerilir.  Ancak emzirme durumu yoksa doğum sonrası 21-28. günler takılması önerilir. Eğer 28. günden sonra takılırsa ilk bir hafta ilave bariyer yöntem kullanılması önerilir. Her iki durumda da işlem öncesi olası bir gebelik ihtimali dışlanmalıdır.

Deri altı implatları yerleştirmeden önce pelvik muayene yapılması gerekmez. Bunun yerine, kişiye hamile olup olmadığı ile ilgili doğru soruları sormak, durumun belirlenmesinde yeterlidir. Ancak şüpheli durumlarda hamilelik testi yapılması gerekebilir.

Deri altı implantı takıldıktan sonra, implantın yerleştirme alanına çarpma veya ıslanma söz konusu olmadığı sürece hemen normal hayata hatta iş hayatına dönülebilir. Yalnız erken dönem yan etkiler konusunda temkinli olunmasında yarar vardır. Yan etkiler görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu gerçek kistler değillerdir ve bunlar yumurtalıkta (foliküller) normal bir adet döngüsü içinde normal boyutun ötesinde büyümeye devam eden sıvı dolu yapılardır. Hafif karın ağrısına neden olabilirler ancak yalnızca anormal derecede büyürler, bükülürler veya patlarlarsa tedavi gerektirirler. Bu foliküller genellikle tedavi edilmeden kaybolurlar ve çok ciddi tablolara nadiren neden olurlar. Deri altı implantın yumurtalık kisti bulunan hastalarda kullanımına ilişkin bir kontrendikasyon yoktur.

Nadiren de olsa deri altı implantı takıldıktan sonraki ilk 4 hafta içinde koldan çıkmaya başlayabilir. Bu genellikle iyi yerleştirilmedikleri için veya yerleştirildikleri yerde enfeksiyon nedeniyle olur. Bu durumlarda kullanıcı implantın çıktığını görebilir. Bazı kadınlarda kanama düzeninde ani bir değişiklik olabilirken, eğer çıktığı fark edilirse diğer bir doğum kontrol yöntemine başvurmalı ve hemen uzmana müracaat edilmelidir.

Deri Altı İmplant ile İlgili Makeleler

Deri Altı İmplant Nedir?

Kolun üst tarafından cildin altına yerleştirilen deri altı implantı, kadınlar için uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemidir.

makaleyi incele