Dalak büyümesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 Dalak büyümesi ile ilişkili en yaygın fiziksel belirti belirsiz karın rahatsızlığıdır. Hastalar sol üst karın ağrısından veya sol omuzdaki ağrıdan şikâyet edebilirler. Büyümenin durumuna bağlı olarak buna iştahsızlık ve çabuk doyma da eşlik edebilir.

Dalak büyümesinin yaygın sebebi ağır enfeksiyonlardır. Bunlardan korunmak ve aşılanmak riskleri azaltabilir. Fakat altta yatan her hastalık için bir önlem bulunmaz. Dalak büyümesinin tedavisi altta yatan duruma bağlıdır. Örneğin, radyoterapi ve kemoterapi dalak büyümesine neden olabilen kanserleri tedavi etmek için kullanılabilirken, talasemiyi yönetmek için düzenli kan nakli gereklidir. Altta yatan hastalık düzeltildiği ölçüde dalağın eski, sağlıklı boyutlarını alabilmesi mümkündür.

Bunun dışında nedeni bilinmeyen veya tedaviye yanıt alınamayan durumlarda dalak yırtılması riski vardır ve bu hayatı tehdit edicidir. Bu gibi durumlarda splenektomi denilen, ameliyat ile dalağın alınması işlemi hayat kurtarıcıdır.

Dalak büyümesi ile İlgili Makeleler

Dalak Büyümesi

Kusurlu kan hücrelerini temizleyen dalağın büyüyerek normal kan hücrelerini de temizlemeye başlaması olup büyümenin durmasını sağlayıcı tedaviler uygulanır.

makaleyi incele