Çürük diş ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çok fazla şekerli gıda tüketmek ve bununla birlikte oral hijyeni yetersiz yapmak diş oluşumunun en büyük sebebidir. Kişiden kişiye değişen çürük oluşum yatkınlığı da önemlidir.

Diş çürüğü çok yaygın olmadığı müddetçe çekim yapılmaz. Fakat çürük çok ilerlemişse, dişte harabiyet fazlaysa ve kanal tedavisiyle geçemeyecek düzeydeyse çekim yapılır. Hasta önce antibiyotik kullanır daha sonra anestezi etkisi altında diş çekilir.

Uygulanacak en doğru tedavi klinik muayene ve radyografik muayene sonucunda belli olur. Çürüğün ilerlemesine göre dolgu ya da kanal tedavisi yapılır.

Hastaya lokal anestezi yapılır, bölge uyuşturulur. Daha sonra döner aletlerle çürük temizlenir. Yapıştırıcı ara ajan bond kullanılır ve sonrasında kompozit uygulaması yapılarak çürük tedavisi tamamlanmış olur.

Çürük dişin çekilip çekilmeyeceğine yapılan muayeneler sonucunda karar verilir ki çekim genellikle en son aşamadır. Doktorunuz çekilmesi gerektiğini söylediyse ve çektirmediyseniz ağzınızda ilerleyen dönemlerde ciddi enfeksiyonlar ve ağrılar baş gösterir.

Eğer çürük dişinizde özellikle geceleri uykudan uyandıran bir ağrı mevcutsa, mutlaka bir endodonti uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Kanal tedavisi yapılmadığı müddetçe kullanacağınız ağrı kesiciler yalnızca birkaç saat etki gösterir ve ağrı yeniden tekrarlar.

Bir dişe kanal yapılabilmesi öncelik o dişin çürük olmasıdır. Ama bu her çürük dişe kanal yapılacağı anlamına gelmez. Eğer çürük diş siniri olan pulpaya kadar ilerlediyse kanal tedavisi yapılmalıdır.

Çürük diş ile İlgili Makeleler

Çürük Diş

Diş çürümesi, diş ve bakteri plaklarının arasındaki dengenin bozulması nedeniyle başlar. Çürüğün diş sinirlerine kadar ulaşıp ulaşamadığına bağlı olarak tedavi süreci başlar.

makaleyi incele