Çiçek hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çiçek hastalığı ile su çiçeği farklı hastalıklardır. Çiçek hastalığında etken variola virüs iken su çiçeğine varicella zoster adı verilen bir virüs neden olur. Su çiçeğinde deri lezyonları vezikül (içi su dolu deriden kabarık döküntü) iken çiçek hastalığında daha çok püstül (içi cerahat dolu deri lezyonu) şeklinde oluşur. Ayrıca su çiçeğinde deri döküntüleri çok kaşıntılıdır. 

Çiçek hastalığı, hasta kişinin ağız, boğaz ve burun sıvıları ile bulaşır. Hastanın öksürmesi, hapşurması veya vücut sıvılarının bulaştığı yüzeyler ile temas edilmesi, özel eşyaların ortak kullanımı (havlu, yastık, çarşaf vs.) bulaş yollarındandır.

Başlangıç semptomları (ateş, halsizlik, vücutta yaygın ağrı, bulantı ve kusma) 2-4 gün sürer. Başlangıç semptomlarını takiben döküntülü evre başlar. Başlangıç semptomlarından sonraki 4 hafta içerisinde hastalık geriler.

Çiçek hastalığı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsün en bulaşıcı olduğu hastalık evresi erken döküntü evresidir. Bu evre başlangıç semptomlarını takip eder ve yaklaşık 4 gün sürer. Bu evreyi takip eden 3-4 hafta boyunca da bulaşıcılık devam eder. Tüm döküntüler kaybolduğunda bulaşıcılık da sona erer.

Çiçek hastalığı ile İlgili Makeleler

Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı, variola virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavisinde aşı uygulanarak hastalığın semptomları azaltılır.

makaleyi incele