Büyüme hormonu eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Büyüme hormon eksikliğinin birçok sebebi olabilir. Fakat birçok olguda kesin neden tam olarak bilinemez yani idiyopatiktir. Genetik olarak büyüme hormonu salgılayan hipofiz bezinde yapısal bir bozukluk olabileceği gibi sonradan kafa travmaları, ameliyat, beyin kanmaları gibi etmenlerin hipofiz bezinde hasar oluşturmasıyla da meydana gelebilir.

Büyüme hormon eksikliğinin teşhisi, genel muayenesi yapıldıktan ve kan değerleri incelendikten sonra; kemik yaşı muayenesi, büyüme hormonu stimülasyon testi yapılır, kandaki IGF-1 düzeylerine bakılır. Bu testlerden 2’sinde ve kan sonuçlarında düşüklük tespit edildiğinde teşhis konur.

Büyüme hormon eksikliği tedavi edilebilir bir hastalık ve erken tedavi olunması oldukça önemlidir. Tedavisinde biyoteknolojik yöntemlerle geliştirilmiş kalem adı verilen sentetik büyüme hormonu vücuda enjekte edilir. Enjeksiyon geceleri yatmadan önce günde bir defa uygulanır. Tedavi süresi genellikle büyümenin durduğu ergenlik bitimine kadardır. Fakat bazı vakalarda ömür boyu tedavi gerekebilir. Büyüme hormonu eksikliği hipofiz bezinden değil de altta yatan başka bir sebepten dolayı ortaya çıkmış ise tedavisi altta yatan sebebi düzeltmektir.

Büyüme hormon tedavisinde yan etkiler arasında insülin direnci ve tip 2 diyabet, femur (uyluk kemiği) başı epifiz kayması, skolyoz, psödotümör serebri, jinekomasti (erkeklerde meme dokusunda artış), tiroit fonksiyonlarında bozulma sayılabilir. Bu yan etkiler ciddi olmasına karşın oldukça nadir görülen yan etkilerdir. Daha sık karşılaşılan yan etkiler bu saydıklarımız kadar ciddi yan etkiler değildir. Sık görülebilen yan etkiler; iğnenin uygulandığı bölgede reaksiyon, döküntü, kas ve eklem ağrıları, ödem gibi etkilerdir. Bu yan etkilerin herhangi birinin varlığında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Büyüme hormonu eksikliği ile İlgili Makeleler

Büyüme Hormonu Eksikliği

Kemik, kas ve organların gelişimini sağlayan hipofiz bezinin büyüme hormonunu yeteri kadar salgılayamamasıdır. Hormonunun vücuda enjekte edilmesiyle tedavi edilir.

makaleyi incele