Burun kanaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Öncelikle hasta sakinleştirilmelidir. Ardında hastaya doğru pozisyon verilmelidir. Hasta dik oturmalı ve başını hafifçe öne eğmelidir. Bu pozisyonda burun kemiğinin hemen altından (burun kanatlarından) burun sıkıştırılır. 10 dakika boyunca bu uygulama aralıksız olarak devam etmelidir.Eğer hasta kanın boğazına aktığını hissediyorsa baş biraz daha öne eğilmelidir. 

Burun sırtına ve enseye buz uygulaması yapılabilir. Kontrol altına alınamayan kanamalarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik döneminde salgılanan hormonların etkisiyle burun kanaması görülebilir. Ancak burnu kanayan bir gebede mutlaka diğer kanama sebepleri ekarte edilmelidir.

Sinüzit burun içindeki hava akışını bozarak mukoza nemlenmesini azaltır ve mukoza kuruluğuna bağlı olarak da burun kanamasına yol açabilir. Burun kanaması yaşandığı takdirde ilk yardım uygulaması yapılmalıdır.

Kuru havalara bağlı burun kanamalarını önlemek için oda havası nemli tutulmalıdır. Travmalardan kaçınılmalıdır. Eğer burun kanaması altta yatan başka bir hastalığa bağlı ise hastalığın tedavisi ile burun kanaması önlenebilir.

Posterior burun kanamalarında genelde basit müdahaleler yeterli olmamaktadır. Sağlık kuruluşlarında doktor müdahalesi gerekmektedir. Çoğunlukla nazal tampon uygulanması ile kontrol altına alınırlar. Kontrol altına alınamayan kanamalarda cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır.

Kafa çarpması sonucu görülen burun kanamaları ciddi olabilmektedir. Kafatası kırığının ve beyin kanamasının habercisi olabilir. İleri tetkikler gerektirir. Kafa travması sonrası meydana gelen burun kanamalarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Durmayan burun kanamalarında nadiren de olsa kan kayıpları hayatı tehdit edecek boyutlarda olabilir. Kanamanın şiddeti ve miktarı önemlidir. 

Kanama altta yatan bir sebebe bağlı olarak da ortaya çıkmış olabilir. Bu sebebin araştırılması ve ona yönelik tedavi planlanması gerekmektedir. Durmayan burun kanamalarında acilen doktora müracaat edilmelidir.

Burun kanaması ile İlgili Makeleler

Burun Kanaması

Burun kanaması, burundaki herhangi bir yerden kanama olarak sıklıkla karşılaşılan bir durum olup; tedavisinde, ilk yardım adımları uygulanmalı ve durdurulamadığı takdirde sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

makaleyi incele