Boyun düzleşmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hekimin ve hastanın bütüncül çalışması ile şikayetler büyük ölçüde azalır. Egzersize uyum başta gelen tedavilerdendir, yaşam tarzı değişikliği, yatış şekli yatak şekli ve yastık şekli değişikliği de basit ama etkili yöntemlerdendir. Ayrıca ağrı kesici ve kas gevşetici türü ilaçlar da belirtileri hafifletir. Bunların hiçbiri etkili olmazsa cerrahi işlem düşünülebilir.

Servikal bölge vücudun sinirlerini dağıtan bit taşıyıcı gibidir. Hasarında gastrointestinal yola (mide- barsak yolu) giden sinirler hasarlanırsa veya beynin bulantı merkezi etkilenirse mide bulantısı oluşur.

Boyunda omurgaların hizası ile kemik ve yumuşak dokulara bası oluşur. Bu da o bölgeleri gerer. Özellikle boyunda düzleşmeye bağlı fıtıklaşma varsa bu, direkt kalp çarpıntısının nedeni olabilir.

Omurganın kendine has eğriliği postural düzenlemeden sorumludur. Bu da vücudun dengesini düzenler. Bu eğriliklerde oluşacak bozulmalar dengesizlik yapar.

Boyun düzleşmesi sonucu beyne giden vertebral arterler gerilir ve beynin beslenmesi azalır. Beyinle kulaktaki sinirlerin de bu beslenme azlığından etkilenmesi ile kulak çınlaması oluşabilir.

Postür (duruş) kaybının doğal sonucu olarak vücudun dengesi bozulur. Bunun üstüne beyne giden kan akımını da engelleyici etkisi binice vücutta sersemlik oluşur.

Beyin vücudun esas sinir dağıtıcısı görevinde olduğu için beyini etkileyen her durumda vücudun hemen her yeri etkilenir.

Boyun düzleşmesi ile İlgili Makeleler

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi, boyun bölgesinde yer alan 7 omurun sahip olduğu "C" şekline benzer açısını kaybederek düz bir hal almasıdır. Tedavisi için en etkili yöntem boyun düzleşmesi egzersizleri yapmaktır. 

makaleyi incele