Boyun ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Baş ağrısı için en doğru yöntem hekime başvurmaktır. Çünkü sebep genellikle boyun kasının zorlanması gibi basit nedenler olsa da ciddi tedavi gerektirecek nedenler de olabilir. Ancak basit boyun ağrısı türlerinde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunur. Örneğin, ağıran bölgeye günde 3 kez, 15-30 dakika arasında buz gibi maddelerle soğuk uygulamak iyi gelebilir. Ayrıca bazı durumlarda da tam tersi ılık duş gibi yöntemlerle sıcak uygulamak da iyi gelir. Boyun bölgesine hafif masaj ve hafif egzersizler evde uygulanabilecek diğer yöntemlerdir.

Baş dönmesi boyun ağrısında çok beklenen bir bulgu değildir. Çünkü boyun ağrısının en sık nedenleri kas ve iskelet sistemi kaynaklıdır. Ancak sinir sistemi ile alakalı durumlar boyun ağrısının yanında baş dönmesine neden olabilir. Bu durumlarda bir hekime başvurup, altta yatan neden öğrenilmelidir.

Diş ağrısı boyun ağrısının nadir nedenlerindendir. Ancak yapılan çalışmalar diş ağrısının, boyun ağrısının nedeni olabileceğini göstermektedir. Aslında diş ağrısı direkt olarak değil, diş ağrısına da neden olan durum boyun ağrısını oluşturur. Özellikle diş ağrısı, gece diş gıcırdatma gibi bir sebepten kaynaklanıyorsa, kasların aşırı kullanılmasına bağlı baş ağrısı ve boyun ağrısına da sebebiyet verebilir.

Boyun ağrısı, baş ağrısına neden olabilir. Hatta bu duruma "boyun kaynaklı baş ağrısı" şeklinde özel bir ad verilmiştir. Boyun bölgesi aslına baş bölgesiyle alakalıdır. Çünkü boyun kafanın ağırlığını taşır. Bu nedenle birbiriyle ilişkilidir. Boyun kaynaklı baş ağrıları genelde tek taraflıdır ve enseden başlayıp yukarı doğru çıkar. Normal baş ağrısı gibi zonklayıcı veya sıkıştırıcı olmanın aksine daha çok kasılma şeklinde bir ağrı hissedilir.

Sinüzit, kafa bölgesinde bulunan sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasıdır. Sinüzit de kafa bölgesi ile ilişkili olduğu için kendini boyun ağrısına neden olabilir. Aslında sinüzit daha sık olarak baş ağrısı ve yüzde ağrıya neden olur. Ancak bazı durumlarda ense bölgesinde daha sık olmak üzere boyun ağrısı da yapabilir. Bunun teşhisi yine doktor tarafından yapılacaktır.

Kas-iskelet sistemi kaynaklı boyun ağrıları genelde mide bulantısına neden olmaz. Yani normal şartlarda boyun ağrısı mide bulantısı birlikteliği nadirdir. Ancak menenjit gibi bir enfeksiyon sonucu boyun ağrısı görülüyorsa mide bulantısı olabilir. Aynı şekilde eğer boyun ağrısı, baş ağrısına neden olduysa buna bağlı olarak mide bulantısı oluşabilir. Bu durumun farklı sebepleri de olabileceği için hasta bir bütün olarak hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Yüksek tansiyon kan damarlarına yapılan basıncın normalde fazla olmasını tanımlar ve tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Yüksek tansiyon özellikle ense kökünden başlayan baş ağrısına neden olabilir. Bu belirti de aslında sık görülen semptomlardandır. Bunun haricinde şakak gibi başın üst bölümlerinde oluşan ağrı nadiren tansiyon ile ilişkilidir.

Boyun ağrısı ile İlgili Makeleler

Boyun Ağrısı

Boyun bölgesindeki her hangi bir yaralanma veya hastalık boyun ağrısı yapabilmekte olup; tedavisinde, fizik tedavi ve ilaç tedavisi yöntemleri kullanılır.

makaleyi incele