evim.com

Odyoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Yenidoğan, Gülveren Cad. No:6 / Elazığ

Yol tarifi, adresi nerede?

Odyoloji bölümü, işitme ve denge ile ilgili bozuklukları öncelikli olarak önleyen, ortaya çıktıktan sonra ise tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarını yapan bilim dalıdır. Odyolojinin bir diğer adı ise "işitme-denge" olarak tanımlanmaktadır. Bölümün temel hedefi işitme ve denge kayıplarının erken dönemde teşhis edilmesidir. Sonrasında ise gerekli görülen durumlarda uygun rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Odyoloji alanında çalışan kişilere odyolog unvanı verilmektedir. Odyologlar, üniversitelerin 4 yıllık odyoloji lisans bölümü mezun olan kişilerdir.

Odyoloji Bölümü Uygulama Alanları Nelerdir?

Devlet hastaneleri, üniversiteler, kulak burun boğaz dal araştırma merkezleri, özel hastaneler ve klinikler ile işitme cihazı üretim merkezlerinde odyoloji biliminden faydalanılmaktadır. Bu merkezlerde görev yapan odyologların ilgilendikleri hastalıklar şu şekildedir;

İşitme Kayıpları; İşitme kaybı, bebek, çocuk ve yaşlılarda ortaya çıkabilmektedir. İşitme kayıplarının derecesi ve biçimleri kişilerin hayatını farklı oranlarda etkilemektedir. Bu yüzden işitme kaybı sorunu olan kişiler, odyoloji bölümünde tedavi edilmektedir. Bu tedaviler sırasında rehabilitasyon yöntemlerinden faydalanıldığı gibi, gerekli görülen durumlarda hastalara işitme cihazı ya da otoakustik emisyon cihazları takılabilmektedir.

Ses Bozuklukları; Yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve sürekli boğazı temizlemek gibi pek çok farklı faktör, kişilerde ses bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu bozukluklar kişilerin; yaş, cinsiyet, kültürel geçmiş ve coğrafik yerleşimine göre ses kalitelerinde farklılaşma olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu problem uzman odyologlar tarafından gerçekleştirilen rehabilitasyon tedavileri ile düzeltilmektedir.

Konuşma Bozuklukları; Konuşma bozuklukları, genellikle erken dönem çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Bu problemler, erken dönemde teşhis edildiğinde; terapi, rehabilitasyon gibi yöntemlerle kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Kronik Baş Dönmesi; Vücudun denge sistemine yanlış uyaranların gelmesi ve doğru uyaranların ise yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan bir dengesizlik hali olarak da tanımlanmaktadır. Hastalığın tedavisinde dağılan kristallerin yerine getirilmesine yardımcı olan birtakım yöntemler uygulanmaktadır. Bu uygulamaları kulak burun boğaz , nöroloji, göz, dahiliye ve kardiyoloji bölümlerinde görev yapan uzman hekimler ile birlikte odyologlar gerçekleştirmektedir.

Hizmetler:

Timpanometri, Romberg Testi, Koklear İmplant, İşitme Testi

Hastalıklar:

Otoskleroz, İşitme kaybı, Kulak çınlaması

Odyoloji Doktorları