Boğaz enfeksiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Virüs ve bakteriyel kaynaklı boğaz enfeksiyonları genel olarak 7-10 gün içinde iyileşir. Semptomlar bu süre içinde geçmediyse ve ses kısıklığı 2 haftadan fazla sürdüyse doktora başvurulmalıdır.

Boğaz enfeksiyonlarına bağlı şikayetler, antibiyotik tedavisi  ile 16 saatte geriler. Tedavisiz iyileşme ise 5-7 gün sürebilir.

Özellikle virüs kaynaklı boğaz enfeksiyonuna bağlı kas ve eklem ağrısı görülmesi normaldir. Bu da bacak ağrısına neden olabilir. Ani başlayan şiddetli ve yaygın ağrı, eklem bölgesinde ödem ve kızarıklık, hareket kısıtlılığı olması gözden kaçırılmaması gereken bulgulardır.

Boğaz enfeksiyonları bulaşıcıdır. Hapşırma, öksürme veya virüsle enfekte olmuş yüzeylere dokunduktan sonra ellerin yıkanmaması sonucu bulaşır.

Yetişkinlerde boğaz iltihabının nedeni sıklıkla virüslerdir. Bu durumda antibiyotikler işe yaramaz. Genel tedavi yaklaşımı şikayetleri gidermek prensibine dayanır. Ateşli dönemde istirahat edilmelidir. Gerekirse ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol) kullanılabilir. Çinko tüketmek semptomların süresini kısaltır. C vitamini takviyesi de destek tedavi için kullanılabilir.

Mide bulantısı boğaz enfeksiyonlarında sık görülen bir semptom değildir. Ancak bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlarda genel durum bozulmuştur; iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Boğaz enfeksiyonlarında ateş en sık görülen bulgudur. Yetişkinlerde en sık etken olan virüs kaynaklı enfeksiyonlarda ateş daha hafiftir. 5-15 yaş arasındaki çocuklarda boğaz enfeksiyonlarının çoğundan sorumlu olan bakteriyel enfeksiyonlarda ise ateş daha yüksektir. 40 °C’ye kadar yükselebilir.

Boğaz enfeksiyonu ile İlgili Makeleler

Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu hastalığı genellikle yutak ve bademcik iltihaplanması sonucu oluşmakla beraber nedeninin bakteriyel mi virüs mü olduğu tespit edildikten sonra tedavi uygulanır.

makaleyi incele