Böbrek Üşütmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek ağrısı şikayetinin en sık karşılaşılan belirtisi şiddetli ağrılardır. Bu ağrı doğrudan böbreklerin üzerinde, belde ya da belin yan kısımlarında görülebilir. Aynı zamanda sırta ve alt karın bölgesine yansıması mümkündür. Böbrek üşütmesi nedeniyle görülen ağrılar, hastaların günlük yaşam aktivitelerini aksatabilecek kadar şiddetli olabilir. Ciddi üşütme vakalarında hastalar böbreklerinde sancı duyumu şikayeti hissedebilir. Böbrek ağrısı hissedilmesi halinde vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım alınması, hem hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesi hem de böbrek sağlığının tehlikeye girmemesi açısından oldukça önemlidir.

Böbrek üşütmesi sorunu hafif seyirli olarak görülüyorsa, genellikle 1 hafta içerisinde tamamen iyileşmesi beklenir. Ancak bu sorunun ihmal edilmesi, tıbbi yardım alınmaması, ilaçların belirtilen süre boyunca kullanılmaması, kişinin bağışıklık sistemini desteklememesi, böbrek fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesi ya da üşütmeye yol açan davranışların sürdürülmesi iyileşme sürecini uzatacaktır.

Böbrek Üşütmesi ile İlgili Makeleler

Böbrek Üşütmesi

Böbrek üşütmesi, bel bölgesinin soğuğa maruz kalması nedeniyle görülen ve şiddetli ağrı duyumuna yol açan bir sağlık sorunudur. Tedavide genellikle ilaç tedavisi yeterli olacaktır.

makaleyi incele