Böbrek ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek kaynaklı ağrılar genellikle böğürde hissedilir. Böğür, göğüs kafesinin altında, koltuk altı ile kalça arasında kalan vücudun her iki yanındaki bölgelere denir. Yani belinizin, gövdenizin yan kısımlarıdır. Künt bir ağrıdır. Ağrı tek veya çift taraflı olabilir. Böbrek taşı ağrıları ise renal kolik şeklindedir. Bu ağrı şiddetli ve kıvrandırıcıdır, böğürden başlayıp alt karın ve genital bölgelere yayılabilir. Kıvrandırıcı olmasının sebebi renal kolik ağrısı çeken hastanın ağrıyı rahatlatmak için sürekli pozisyon değiştirmesidir. Künt böğür ağrısında ise hasta uzanır ve hareket etmemeye çalışır çünkü hareket ağrıyı arttırır.

Böbrek ağrısından kurtulmak için asıl yapılması gereken ağrının sebebi olan hastalığı tedavi etmektir. Böbrek ağrısı geçici bir süre ağrı kesicilerle geçirilebilir ancak hem tedavi edilmeyen böbrek hastalıkları ilerleyerek daha büyük sıkıntılara sebep olduğundan hem de uzun süreli ağrı kesici kullanımı böbreğe zarar verdiğinden böbrek ağrısı olduğunda fazla vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Sıcak havalarda susuz kaldığınızda ya da bir ay oruç tuttuğunuzda sağlıklı böbrekler durumu idare edebilir. Ancak yeterince su içmemek üriner sistem enfeksiyonları riskini arttırdığı için ilerleyen dönemde böbrek ağrısı yapabilir. Ayrıca yeterince su içmemek böbrekte taş oluşumuna yol açabilir. Böbrek taşları da böbrek ağrısı sebebidir.

Ağrılı idrar yapma, sık tuvalete gitme ihtiyacı ile seyreden, genelde ateş gözlenmeyen bir üriner sistem enfeksiyonu (örneğin sistit) geçiriyorsanız ve bunun üzerine böbrek ağrısı hissetmeye başladıysanız böbrekleriniz de enfekte olmuş olabilir. Böbreğin enfeksiyonuna pyelonefrit denir. Genelde titreme ile yükselen ateş, mide bulantısı, kusma, böbrek ağrısı ile seyreden bir hastalıktır. Eğer sizde bu belirtiler varsa ya da idrarda koyulaşma, çay rengi idrar görüyorsanız zaman kaybetmeden bir hekime başvurunuz.

Bel ağrısı bazen bacaklarda hissedilebilir ancak böbrek ağrısının bacaklara yayılımı beklenmez. Bel ağrıları yürüyüş ile azalabilir ancak böbrek ağrılarını geçirecek bir hareket bulunmamaktadır. Ayrıca bel ağrılarında zaman zaman rahatlama görülebilir ancak böbrek ağrıları böbrek hastalığı tedavi edilinceye kadar devam eder. Bel ve böbrek ağrısını ayırt etmek bazen çok zor olabilir. İkisi de böğürde hissedilebilen ağrılardır. Bu sebeple eğer böbrek ağrısından şüpheleniyorsanız en doğru tanı için bir hekime başvurunuz.

Sırt kaslarının ağrısı, omurga sorunları, zona, fıtık gibi hastalıklar böbrek ağrısına benzer ağrılar yapabilir. Ama bel fıtıkları böbrek ağrısına sebep olmazlar.

Böbrek ağrısı yapan sebepler genellikle böbrek kaynaklıdır. Bu hastalıklar böbrek ağrısının yaptığı gibi böğürde ağrı yapabilse de böbrek hastalığına yol açmazlar, böbrek ağrısı yapmazlar.

Böbrek ağrısı ile İlgili Makeleler

Böbrek Ağrısı

Künt böğür ağrısı ve renal kolik olmak üzere ikiye ayrılan böbrek ağrısı genellike bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Tedavisi altta yatan hastalığın tedavi edilmesiyle olur ve antibiyotik ya da ağrı kesiciler kullanılabilir.

makaleyi incele