Blefarit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kirpik dibi iltihabı evde alınan önlemlerle kısa sürede tedavi edilebilir. Gözde hijyene dikkat edip ılık suyla ıslatılmış pamuklarla bölgeyi temizleyebilirsiniz. Ilık bez uygulamaları da benzer şekilde belirtileri hafifletir. Fakat hastalığın tekrar etme riski fazladır. İyileşmeyen sürekli tekrar eden hastalıklarda altta yatan egzama gibi başka bir hastalık var olabilir. Bu durumda doktora gitmek gerekir.

Kirpik dibi iltihabı vakalarının büyük çoğunluğunda bakteri, virüs gibi organizmalardan söz edilemez. Bu yüzden genellikle bulaşıcı değildir. Fakat ilerlediğinde bakteri kaynaklı bir enfeksiyona dönüşebilir ya da bunu tetikleyebilir. Örneğin gözün beyaz kısmının üzerindeki zarı iltihaplandırabilir. Bu durumda bulaşabilen organizmalar devreye girebilir.

Blefarit iki çeşittir. Göz kapağının ön kısmında kirpiklerin başladığı bölgedeyse anterior blefarit denir. Kirpiklerde kepeklenme görülür. Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Göz kapağının arka kısmında yağ bezlerinin fonksiyonun bozulmasıyla ortaya çıkan tür ise posterior blefarit olarak adlandırılır.

Blefarit ile İlgili Makeleler

Blefarit

Blefarit, en sık görülen göz kapağı iltihaplanması olup; tedavisinde, gözün günlük temizlenmesi hastalığın iyileşme süresinde önemli rol oynamaktadır.

makaleyi incele