Besin Alerjisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gıda intoleransı hakkında fikir sahibi olmak için hastanede kan testi yapılıp kanda bazı antikorların düzeylerine bakılır. Bunun yanı sıra gıda intoleransı teşhisi için diyet günlüğü tutma, hastalık hikayesinin öğrenilmesi oldukça faydalıdır.

Gıda intoleransının belirtileri şişkinlik, gaz sancısı, midede kramplar, bulantı ve ishaldir. Gıda intoleransı olan kişilerin bir beslenme uzmanından yardım alarak kişiye özel beslenme programı uygulamaları önerilir.

Besin alerjisi besin yendiğinde, koklandığında veya besine temas edildikten dakikalar sonra, birkaç saat sonra veya günler sonra ortaya çıkıp etkileri takip edilen haftada dahi devam edebilir. Bu sebeple alerjinin teşhis edilmesi ve diyete dikkat edilmesi önemlidir. Bazı alerjiler bebeklikte başlar ve sonrasında düzelirken bazı alerjiler yaşam boyu devam eder.

Besin alerjisi genetik ve çevresel faktörler ve bunların beraber etkileşimi sonucu oluşur. Genetik yatkınlık, alerjik hastalıklara sahip olma, bağırsak florasının yetersizliği besin alerjisi görülme riskini arttırır.

Besin alerjisinin belirtileriyle beraber özellikle kişinin eşlik eden hastalığı da varsa ateş görülebilir. Ancak ateş tek başına besin alerjisine özgü bir semptom değildir, pek çok hastalığa bağlı olarak özellikle enfeksiyonların varlığında yükselir.  

Besin alerjisi/ gıda alerjisi bulunan kişilere alerjiye neden olan besinin diyetten çıkarılması (eliminasyon diyeti), sağlıklı beslenme, sigaradan uzak durma, sağlıklı bir yaşam tarzı önerilir.

Besin alerjisi/ gıda alerjisi tedavisi alerjiye neden olan besinin diyetten çıkarılması (eliminasyon diyeti) önerilmektedir. Bunun yanı sıra alerji uzmanının önerisiyle desentisizasyon (duyarsızlaştırma) tedavisi uygulanabilir. Besin tüketiminden sonra alerjik reaksiyon gelişen bireylere antihistaminikler reçete edilir. Anaflaksi gelişme riski bulunan bireyler için adrenalin oto enjektörü reçete edilir ve yanlarında bulundurarak reaksiyon gelişmesi durumunda kullanmaları istenir.

Besin Alerjisi ile İlgili Makeleler

Besin Alerjisi

Besin alerjisi besinin yenmesi, koklanması veya besinle temas sonucu anormal bağışıklık yanıtının oluşmasıdır. En sık önerilen tedavi eliminasyon diyetidir ve daha birçok tedavi seçeneği vardır.

makaleyi incele