Bel ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebeliğin özellikle 6. ayından sonra bebeğin gelişimiyle vücudun ağırlık noktası değişir. Böylece bele binen yük artar. Gebede bel ağrısı başlar.

Hamilelikte bel ağrıları sık görülmektedir. Hamilelerin %60-70'inde bel ağrısı olmasının sebebi omurgaya binen yükün arması ve buna bağlı olarak bel kasların fazla gerilmesidir.

Bel ağrısına uygulanabilecek evde bakım ve doktorun vereceği tedaviler vardır. Evde bakım dinlenme, germe egzersiz ve ağrı kesici kullanımını içerir. Doktorun uygulayacağı tedaviler cerrahi dışı veya cerrahi olabilir.

Mekanik olan bel ağrısı için fizik tedavi bölümüne başvurulabilir. Hissizlik, karıncalanma gibi sinir kaynaklı şikayetlerin varlığı durumunda ortopedi ya da beyin ve sinir cerrahisine başvurulmalıdır.

Bel ağrısı süre bakımından 3’e ayrılmaktadır. Akut ağrı 6 haftaya kadar sürer. Subakut ağrı 6 hafta ile 3 ay arası süren ağrılardır. Kronik ağrı ise 3 aydan uzun süren ağrılardır. Akut ağrılar evde bakım ile düzelebilirken, subakut ve kronik ağrılar için doktora başvurulmalıdır. Altta yatan sebep düzeltildikten sonra ve gerekli tedavi doğru uygulandığında şikayetler geçecektir.

Aşırı stres her alanda vücudu olumsuz etkilemektedir. Yüksek stresli meslekte çalışanlarda bel ağrısı daha sık görülmektedir.

Böbrek taşı bel ağrısına sebep olabilir. Genellikle tek taraflıdır. Keskin bir ağrı hissedilir. Hareketle ağrının şiddeti değişmez.

Bel ağrısı ile İlgili Makeleler

Bel Ağrısı

Bel ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak bel bölgesinde hissedilen ağrıdır ve tedavisinde çeşitli yaşam değişiklikleri, egzersizler, ilaçlar ve daha ciddi durumlarda cerrahi tedavi  bulunur.

makaleyi incele