Bekaret Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kızlık zarı muayenesi, 18 yaşını doldurmuş olan her kadın tarafından tercih edilebilir. Yasal bir muayenedir. Tecrübeli jinekolog tarafından yapılan muayene 3-5 dakika sürer. Muayene sonrası zarın durumu ve tipi hakkında bilgi paylaşımı yapılır. Kontrol sırasında iğne, ilaç veya herhangi bir başka cihaz ile müdahalede bulunulmaz.

Bekaret testi özel hastanelerde ve kliniklerde yapılan bir muayenedir. Kadın doğum uzmanı yani jinekoloji uzmanı olan bir hastanede özel kızlık zarı muayenesi olmak mümkündür. Hasta gizliliği nedeniyle teste başvuran kişinin isteği dışında herhangi bir kişiye bilgi paylaşımı yapılmaz.

Bekaret testi devlet hastanesinde yapılabilen bir muayenedir ancak muayenenin adli vakaya dayanması gerekir. Aksi halde devlet hastaneleri bekaret testi düzenlememektedir. Bekaret testi yapan hastanelerde adli vakalar kayıt altına alınmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi için jinekologa başvuran bir kişide zarın yırtılma zamanını anlamak kolay değildir. Taze yırtık olarak nitelendirilen zar yalnızca ilişkiden sonra 7 gün içinde görülebilmektedir. Bu sürede hastaneye başvuran kişilerde zar etrafındaki kızarıklık ve kanama izi anlaşılabilir. Böylece zarın ilk ilişkiye bağlı olarak yırtıldığı bilinmektedir. 7 günden sonra jinekologa başvurulduğunda kızlık zarının ne zaman yırtıldığını söylemek imkansız hale gelir. Bu durumda on gün veya bir yıl önce yırtılması arasında hiçbir fark olmayacaktır.

Bekaret testi için rapor yalnızca adli vakalarda (tecavüz) oluşturulmaktadır. Adli vaka durumunda savcılığa başvuran kişiye hastaneye iletmesi adına bir kağıt verilir. Yapılan muayenede kızlık zarında hasar veya yırtılma olup olmadığı tespit edilir. Muayene rapor haline getirilir ve ilgili birimlere gönderilir. Bekaret testi için başvuru nedeni adli vaka değilse yani kişi kendi isteğiyle test yapılmasını talep ederse rapor oluşturulmamaktadır.

Kızlık zarında doğal çentik, ilişkiye bağlı değil daha çok doğuştan veya sonradan darbeler nedeniyle oluşmaktadır. Alınan darbe ile kızlık zarında yırtıklar oluşmakta ancak zar tamamen yırtılmamaktadır. Yarım yırtıklar veya doğal çentik olarak adlandırılan bu durum bekareti bozmamaktadır. Muayene sırasında doğal çentik oluşumu gözleyen hekim kişinin bakire olduğunu bildirmektedir.

Bekaret Testi ile İlgili Makeleler

Bekaret Testi Nedir?

İki parmak testi olarak da bilinen bekaret kontrolü ise vajinal kasların gevşekliğini ve kızlık zarının gerilebilir olup olmadığını anlamak için vajinanın fiziksel muayenesini ifade eder.

makaleyi incele