Behçet hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Behçet hastalığının bulaşıcı olduğu zannedilir. Ancak kişiden kişiye bulaşmaz. Hasta olan bir kişiden başkasına geçmesi mümkün değildir. Bu yüzden bulaşma korkusu yaşamaya gerek yoktur.
Behçet hastalığı teşhisi almış kişilerin çoğunda saptanan ortak birtakım genler söz konusudur ama doğrudan genetik aktarılan, anadan babadan geçen bir hastalık değildir. Çevresel faktörlerin de katılmasıyla genetik yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıktığı düşünülmektedir.
Behçet hastalığını yaptığı sistemli ve yıllarca süren çalışmalarla ortaya koyan ve tıp literatürüne armağan eden değerli hocamız Prof. Dr. Hulusi Behçet’tir. 1937’de hastalığı tanımlamıştır.
Burada sorulmak istenenin paterji deri testi olduğunu düşünerek cevaplamak gerekirse, steril ve standart bir iğne ucu ön kola batırılıp çıkarılır. 1 gün içinde batırıldığı bölgede kızarıklık , şişlik veya ufak sıvı dolu kesecikler oluşursa test pozitif kabul edilir. Pozitif olması destekleyici bir bulgudur fakat negatif olması tanıyı dışlamaz.
Behçet hastalığını doğrudan var ya da yok şeklinde teşhis edecek bir test mevcut değildir. Behçet hastalığı tanısı benzer semptomlar meydana getirebilecek diğer hastalıkların dışlanmasıyla konur. Doktorunuz sizden şikayetlerinizi ve tıbbi hikayenizi dinledikten sonra tanıyı koyar. Paterji deri testi adı verilen bir test mevcuttur ama yanılma payı epey yüksek olan ve tanıda sadece yardımcı amaçlı kullanılan bir testtir.

Behçet hastalığı ile İlgili Makeleler

Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı en çok deri, göz, damarlar ve eklemlerde oluşan oldukça karmaşık bir hastalıktır. Belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için, tedavisi de kişiye özel olarak uygulanır.

makaleyi incele