Bebeklerde Sürekli Hapşırma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğim çok hapşırıyor ya da bebekler neden hapşırır gibi sorular annelerin sıklıkla sordukları soru arasında yer almaktadır. Bebeklerde hapşırma nedenleri burun mukozalarının çok hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Doğum sonrasında bebeğin burnunda kalan amniyotik sıvının dışarı atılması için bebekler bunu refleks olarak yapmaktadır.

Bebeklerde hapşırma genellikle burundaki mukusun dışarı atılmasından dolayı sıklıkla görülmektedir. Ancak burun tıkanıklığını bebeğin bulunduğu ortam da etkilemektedir. Bulunduğu ortamdaki toz, parfüm veya sigara gibi tahriş edici maddeler varsa bebekte burun tıkanıklığı oluşmasına neden olabilir.

Bebeklerde hapşırma genellikle soğuk algılığından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde burun akıntısı ve hapşırma durumunu geçirmek amacıyla evde sprey veya damla kullanılabilir. Bu yöntemleri kullanarak mukusların incelmesi sağlanır. Böylece hem burun akıntısı hem de hapşırık ortadan kalkmış olur.

Bebeklerde burun spreyleri ve antibiyotiklerin yanı sıra evde de kolayca yapabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Nane limon, zencefil bal, ıhlamur limon, tarçınlı ballı süt gibi bitkisel içecekler soğuk algınlığının daha hızlı atlatılmasını sağlamaktadır.

Bebeğimin burnu akıyor ve hapşırıyor diyorsanız muhtemelen bebeğiniz soğuk algınlığı geçiriyor olabilir. Bunun yanı sıra bebeğin ateşinin 38 derece veya daha üstüne çıkması, titremesi ve şiddetli bir şekilde öksürmesi soğuk algınlığı geçirdiğinin göstergesidir. Ayrıca karın ağrısı, kusma gibi belirtiler de nadir de olsa görülebilmektedir.

Bebeklerde Sürekli Hapşırma ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Sürekli Hapşırma

Hapşırık genellikle burun mukozasının atmosferdeki yabancı cisimlerin tahriş etmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Tedavi nedene göre antibiyotik ve burun spreyi gibi seçeneklerle uygulanır.

makaleyi incele