Bebeklerde Meme Reddi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğinizin emmeyi reddettiği durumda öncelikli olarak sebebini fark etmeniz gerekmektedir. Sonrasında bu sebebe uygun hareket edilmelidir. Öncelikle anne adayı gergin ve stresli olmamalıdır. Annenin stresli olması bebeğe de yansımakta ve olumsuz etkilemektedir. Bebek ile yeterli fiziksel temasın kurulması sağlanmalıdır. Eğer emzirme pozisyonundan kaynaklı bir problem var ise emzirme pozisyonunun değiştirilmesi gerekmektedir. Bebek emzik ve biberon kullanıyor ise bunların kesilmesi bebeğin emmesine yardımcı olacaktır. Eğer bu tür yöntemlere rağmen hala durumu kontrol altına alamamış iseniz bir sağlık kuruluşuna başvurarak uygun desteği almalısınız.

Meme reddi genelde hamilelik sürecinin her anında ortaya çıkabilme ihtimali olan bir rahatsızlıktır. Geçici bir durum olması nedeniyle endişelenilmemesi gereken bir durumdur. Ortalama 2 ile 3 gün arasında geçmesi beklenen bir süreçtir. Birkaç hafta olarak uzaması da korkulmayacak bir durumdur. Fakat daha uzun süre bebeğin memeye karşı uzaklığı, çeşitli problemlere sebep olabilme ihtimali yaratabilmektedir. Bu sağlık problemini ortadan kaldırmak için uzun süreli bebeğin anne sütünden uzak durması durumunda hekim tedavisine gidilmelidir.

Bebeklerde Meme Reddi ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Meme Reddi

Bir bebeğin meme emmeye karşı isteksiz olup, memeyi reddetmesine meme reddi denilmektedir. Tedavi ten tene temas, burun spreyi, cerrahi işlem ve operasyonlarla yapılmaktadır.

makaleyi incele