Bebeklerde Kulak Arkası Yaraları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerin kulak arkasında çıkan yaralar egzamadan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uzman doktorların da önerdiği egzama şampuanları, tahrişi ve kaşıntıyı önleyen krem ve jeller yaraların geçmesinde yardımcı olur. Ancak bu yöntemler mutlaka uzman bir doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

İltihap giderici ve cildin nemlenmesini sağlayan aloe vera bu süreçte yaralara en iyi gelen bitkisel yöntemler arasında yer almaktadır. Ayrıca yulaf tozu da yaraların tedavisinde en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Bunun yanı sıra zerdeçal, papatya ve beyaz dut da bu yaraların iyileşmesinde yardımcı olan bitkisel çözümlerdendir.

Bebeklerin kulak arkasında oluşan yaralar genellikle alerjik nedenlere bağlı olarak çıkabilmektedir. Süt, yumurta, yer fıstığı, buğday, fındık, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri yaraları tetikleyen yiyecekler arasında yer almaktadır. Bundan dolayı bu süreçte yiyeceklere ekstra dikkat edilmesi gerekir.

Egzamadan kaynaklanan kulak arkası yarası bulaşıcı bir hastalık değildir. Yani ailede herhangi birisinde olan egzama bebeğinize bulaşmaz. Bebekte var olan kulak yaralarının da temas yoluyla herhangi birisine bulaşma olasılığı yoktur.

Kulak arkası yaralarının en belirgin özelliği kaşıntılı olmasıdır. Kuruyan cilt çok fazla kaşıntıya neden olur. Tırnakla kaşınan bölge kanamaya yol açarak ağrının da oluşmasına sebep olabilir.

Bebeklerde Kulak Arkası Yaraları ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Kulak Arkası Yaraları

Kulak arkası yarası, halk arasında adlandırılan egzama hastalığından kaynaklanmaktadır. Tedavide ilaçlar, kremler ve jeller önerilmektedir.

makaleyi incele